Zoom Meetings Nereden İndirilir, Nasıl Kurulur? Zoom Uygulamasıyla Canlı Ders Nasıl Yapılır? Zoom İle Canlı Derse Katılma - Vatan Kocaeli Gazetesi
24 Kasım 2020 Salı

Zoom Meetings Nereden İndirilir, Nasıl Kurulur? Zoom Uygulamasıyla Canlı Ders Nasıl Yapılır? Zoom İle Canlı Derse KatılmaKoronavirüs salgını nedeniyle insanlar artık eğitimlerine de evlerinde  devam ediyor. Bu noktada en fazla kullanılan uzaktan eğitim aracı olarak zoom dikkat çekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı EBA platformu üzerinden öğretmenlerle öğrencilerin buluştuğu canlı derslerde zoom altyapısını kullanıyor. Ayrıca öğretmenler direkt olarak zoom programını kullanarak öğrencileri ile canlı dersler yapıyorlar.

Zoom programının Türkçe dil desteği şu anda bulunmuyor. Bu yüzden kullanmak isteyenler İngilizce kullanmak zorundalar. Zoom yasaklandı mı, güvenli mi sorularının yanıtları haberimizde. Kovid-19 eğitimin türünü de değiştir. Artık sınıflarda, kapalı mekanlarda yüz yüze eğitim yerini uzaktan eğitime bıraktı. Bu kapsamda MEB, EBA’yı kullanmaya çalışsa da sunucu anlamındaki yetersizlikler tıkanmalara neden oldu.

Zoom Nasıl İndirilir, Kurulur, Kullanılır?

Zoom programını kendi sitesinden (zoom.us) indirdikten ve kurduktan sonra ana ekran üzerinde yer alan ifadeler kısmında Online ders yapmak için tıkla, Yeni bir online derse katılma, ders planlama gibi farklı ingilizce seçenekler yer alıyor. Öğretmenler online ders yapmak için new meeting, yeni bir online derse katılmak isteyen öğrenciler Join, Ders planlama kısmı ise meetings olarak yer alıyor.

Yeni bir ders başlatmak için “New Meeting” ikonuna tıklıyoruz. Burada size verilen meeting İD numarasını öğrencilere veriyorsunuz. Start Meeting tuşuna basıp derse başladıktan sonra öğrencileriniz ile ID’yi paylaşığ derse başlayabiliryosunuz. Açılan ekran üzerinden mikrofon ayarı video açıp kapatma ekran paylaşma katılan öğrencilerin sayısını gösteren ifadeler yer alıyor.

Öğrenciler verdiğiniz ID ile zoom uygulaması üzerinden herhangi bir üyelik işlemi yapmadan derse katılılım sağlayabiliyor.

Şirket, dokuz yıl önce Çin kökenli Amerikan iş insanı 50 yaşındaki Eric Yuan tarafından kuruldu. Yuan, şirketi kurmadan önce Amerikan teknoloji devi Cisco Systems’in mühendislik biriminin başkan yardımcılığı görevindeydi. Zoom’da düzenlenen toplantılara 2015 yılında katılan kişi sayısı 40 milyondu. Şirket 2019 yılında halka arz edildi ve piyasa değeri 16 milyar dolara yükseldi. Covid-19 salgınıyla bu rakamlar da katlandı.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MasterChef 24 Kasım Salı 107.Bölüm Fragmanı İzle!

MasterChef Türkiye 107.Bölüm Fragmanı İzle! 24 Kasım Salı….MasterChef Türkiye yeni hafta heyecanı devam ediyor. 23 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.