Yıkanabilir Maske Koronavirüs'ten Korur Mu? Maske Makinada Mı Yıkanmalı? Maske Nasıl Yıkanır? - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Ekim 2020 Pazartesi

Yıkanabilir Maske Koronavirüs’ten Korur Mu? Maske Makinada Mı Yıkanmalı? Maske Nasıl Yıkanır?


Koronavirüs öncesinde yabancı ülkelerde hava kirliliği sebebiyle takılan maskeleri televizyon ekranlarında görüyorduk. Koronavirüs sebebiyle tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de zorunlu hale gelen maskelere halen tam olarak adapte olmuş değiliz öyle ki her gün binlerce insana binlerce lira cezai işlemler uygulanıyor.

Hastalık şüphesi olanların aksırıp tıksırması öksürmesi hatta konuşurken dahi parçacıklarla attığı virüs ve bakterileri önlemek amacıyla üretilen hem hastayı hemde karşısındaki kişiyi koruması için uygulanan maske takma zorunluluğu bağışıklığı kazanmaya başladık.

Maske bizi ayrıca her insanın doğal hareketi olan elimizi yüzümüze sürme huyundan da koruduğu biliniyor. Amerika’da bir araştırma yapılmış 2015 yılında İnsanoğlu bir saat içerisinde elini 23 kere yüzüne götürüyor yine bir başka yapılan araştırmada Bu çeşit maskeleri takan İnsanların bu maskenin koruyuculuğunu sağlaması bakımından geçmesi gereken normal sürenin sadece yüzde birini kullandığı gösteriyor yani Biz aslında Öncelikle iyi bir standartta maske almamız gerekiyor.

Daha sonra da bu aldığımız iyi sandığımız maskeyle usulüne uygun kullanmamız gerekiyor. Şu anda çok fazla bunu usulüne uygun kullandığımız söylenemez çünkü yollarda görüyorsunuz duran insanlar sigara yardırmak için maskesini Biraz aşağıya indiriyor sigarasını yaşıyor çayını içiyor sohbetini yapıyor ondan sonra maskesinde ağzında tekrar işine gücüne devam ediyor bu Maske takmak demek değildir.

Bu tartışmalar bir yana maske temizliği ise en büyük sorun kullan at maskeler günlerce kullananlar yıkanan maskeleri çamaşırları ile birlikte makinaya atanlarda bilmeden risk altına giriyor.

Burada değineceğimiz konu maskenin nasıl yıkanacağı konusu

Alerji Uzmanı ve İmmünolog ve Hasta Koruma Hekimleri üyesi Purvi Parikh “Maskeler her kullanımdan sonra yıkanmalıdır” diyor ve devam ediyor “Örneğin, bakkala gidiyorsanız, eve döndükten sonra ve bir sonraki yola çıkmadan önce yıkanmalıdır.” İdeal olarak, her kullanımdan sonra maskenizi çamaşır makinenize veya elde yıkamanız gerektiğini belirtiyor.

Deirdre Jones “Kumaşı zayıflatmadan bakteri ve virüsleri temizlemek için sıcak bir ortam kullanın” diyor. Sürekli kullanılan çamaşır deterjanının maske yıkanmasında kullanıma uygun olduğunu da söylüyor.

Purvi Parikh “Maskenizin elastik halkaları varsa, bu halkaların hasar görmemesi için havada kurutmalısınız. Kumaş maskeye sahipseniz, bunlar kurutucuda sabit bir devir de kurutulabilir “dedi.

Vatan Kocaeli Gazetesi

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çamlıdere Belediye Başkanı Doğruları Konuşmuyor

AK Parti Çamlıdere İlçe Kongresinde konuşan belediye başkanı Hazım Caner Can, Çamlıdere’deki öğretmen atamalarına ilişkin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir