12 Temmuz 2020 Pazar

Yeni Eğitim Öğretim Sezonu Ne Zaman? Yazın Okullar Açılacak Mı? Resmi Okulların Açılış Tarihi Nedir?


MEB Okulları ne zaman açacak? Bilindiği gibi okulların kapalı kalması konusuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Mayıs 2020 tarihinde yaptığı açıklamasında okulların 2019/2020 Eğitim Öğretim yılının kapandığını yeni Eğitim Öğretim yılının Eylül ayında açılacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdür Muammer Yıldız tarafından AA’ya yapılan açıklamaya göre özel okullar 15 Ağustos’tan sonra telafi eğitimi için açılabilecek. Özel okullar eğitim planlamalarını kendileri yapacak ve milli eğitim müdürlüklerine bildirecek. Resmi okullar ise 31 Ağustos’tan itibaren 3 haftalık telafi eğitimini ve yıl boyunca DYK olarak devam eden bir telafi sürecini yaşayacak.

Daha önce yapılan açıklamalar ve gelişmeler şöyleydi;

Cumhurbaşkanlığı Normalleşme Takvimi olarak iddia edilen basına sızan bir resimde ‘’Özel ve Resmi Eğitim Kurumlarının (Anaokulu, İlkokul, Ortaokul, Lise) 2020-2021 eğitim öğretim yılının telafi eğitimi yapılacak şekilde ağustos ayının son haftasında açılması (24 Ağustos 2020) şeklinde bir ibare var. 

Söz konusu tabloya göre 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı birkaç hafta öne çekilecek ve bu sürede telafi eğitimi yapılacak. Henüz doğrulanmayan bu takvim doğru çıkarsa yeni eğitim öğretim yılı 24 Ağustos’ta açılıyor ve bu tarihe kadar yazın telafi eğitim yapılmayacak.

Yine aynı resimde LGS sınavına giren öğrenciler için rehberlik sürecinin 15 Temmuz’da başlayacağı iddia ediliyor. İddia edilen normalleşme takvimine göre; ‘’Merkezi sınavlara giren öğrencilere yönelik randevu sistemi ile tercih danışmanlığının başlatılması (15 Temmuz 2020)’’ ifadesi geçiyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılış tarihi ile ilgili son yaptığı açıklamada, herhangi bir takvim belirtmenin doğru olmadığını söyledi. Okullar en güvenli zamanda ve en güvenli şekilde açılacak diyen Ziya Selçuk, tarihi ve uygulama şeklini bilimsel verilerin belirleyeceğini ifade etti. Ziya Selçuk: ‘’Okulların açılması demek, 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmenin evlerinden dışarı çıkması, sonra her birinin yeniden ailesiyle buluşması demek. Bu bir toplum sağlığı meselesidir ve bilimsel verilerle hareket etmek ön koşuldur.’’ şeklinde görüşünü belirtti.

Kamuajans.com/ÖZEL

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Okullar Açılmayabilir, Vardiyalı Eğitim Olabilir

Prof. Dr. Yamanel yaptığı açıklamada: ”Vaka sayılarımız çok artar, kontrol altına alınmayacak düzeylere çıkarsa o …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir