13 Temmuz 2020 Pazartesi

İstanbul’a asit yağmuru uyarısı


D İstanbul’da perşembe günü ile pazar günü arasında beklenen yağışların, asit biçiminde olacağı varsayım ediliyor. Kağıthane’de hava lekeliliği kıymetlerini ölçen İTÜ Meteoroloji Kısmı Dr. Deniz Demirhan, maksimum 50 mikrogram olması gereken PM10 bedelini 189 mikrogram, maksimum 25 olması gereken PM2,5 bedelini ise 199 olarak ölçtü. Şu anda İstanbul’da tesirli olan yüksek tazyikin yerini, perşembe günü pespaye tazyik alacak. Perşembe ile pazar günleri arasında beklenen tazyik başkalaşımı tesiri ile yağışların, bölgeye asit biçiminde düşeceği iddia edildi. Dr. Demirhan vaziyeti ise şu biçimde özetledi:
”Perşembe günü bu yüksek tazyikin yerini pespaye tazyik alacak. Perşembe ve pazar günü yağış bekleniyor. Şu anda lekeli bir atmosferin içindeyiz. Bu biçimdeyken yağan yağmur da asit yağmuru olacaktır. Asit yağmurları tam pisleyicileri yere indirecektir. Hava arınılacak ama yerde asit yağmurlarının tesirlerini göreceğiz.” Metallerde korozyon, asfaltlarda bozulmalar, otomobillerde, cildimizde ve saçlarımızda tesirlerini görülebileceği de belirtildi. Öte yandan beklenen asit yağmuru ile alakalı Demirhan, gözle görülmeyen hava lekeliliğinin daha riskli olduğunu belirterek, ”Çapı 2.5 mikrometre olan Partiküller Maddelerden PM bahsediyoruz. Bunlar çok riskli olanları. Zira o kadar minikler ki akciğerimizde en uç noktalara, en ince kılcal damarlara ilerleyebiliyorlar. Bu surattan koah, astım gibi hastalılara neden olabiliyorlar.” dedi.

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 MSÜ Ön Başvuru Sonuçları Açıklandı!

* MSÜ ÖN BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 2020 ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİN SÜRECİ1. MSB Milli Savunma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir