14 Temmuz 2020 Salı

İLK DEFA EV KİRALAYANA UYARILAR


Gayrimenkul piyasasında kiracı ile kiraya veren arasında çıkacak sorunları önlemek amacıyla ilk defa ev kiralayana uyarılar yapıldı. Muğla Marmaris emlak sektöründe 25 yılı aşan süredir hizmet veren Gönenç Emlak şirketi açıklanan uyarıların önemli olduğunu belirtti. İçinde kiracı bulunan Marmaris satılık ev için alıcının kaçınması gerektiği ifade edildi. Ev kiralama oldukça zor bir iştir. Düzgün ve sorunsuz bir ev kiralamaksa daha zorludur. Bunun için ev kiralayacaklara yararı olacak birçok püf nokta bulunmaktadır.

Ev kiralama da oldukça yararlı olan yöntemler ise dikkatli davranılarak yapılması gerekmektedir. Ev kiralama için ise dikkat edilmesi gereken ilk şey nasıl bir ev istenildiğidir. Bu yüzden ev kiralamak için daha önceden kendinize bir yol haritası çizmeniz gerekmektedir. Belirlediğiniz yöntemler ile de evinizi kolayca kiralayabilirsiniz.  Bununla birlikte kiralama da evin fiyatı ile ilgili de uygun bir anlaşma yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız anlaşmanın ardından ise ev sahibiyle doğru şartlar altında sözleşme imzalayıp evi öyle kiralamanız gerekmektedir. Taşındığınız evin birkaç ay sonra Marmaris satılık daire olarak piyasaya sunulması durumunda, haklarınızın korunmasını elinizdeki kira sözleşmesi koruyacaktır.

Ev Kiralama Da Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ev kiralamadan önce kriterlerinizi mutlaka belirleyin.
  • Ev kiralamada iyi düşünün hızlı karar vermeyin.
  • Daireleri yalnızca internetten değil, kendinizde görmelisiniz.
  • Evi iyice incelemelisiniz.
  • Ev, sizin istediğiniz gibi mi? Buna dikkat etmelisiniz.
  • Evde tamir edilmesi gereken bir yer varsa sözleşme öncesinde bunu ev sahibine bildirmelisiniz.

İlk defa ev kiralayacaklar bu kurallara dikkat ederse sıkıntı yaşamaz. Ev kiralama da uyulacak olan bu kurallar arasında yer alan inceleme aşaması oldukça önemlidir. Ev kiralama da püf noktalar içerisinde oldukça önemli olan bu ayrıntı da kiralanacak olan evin iyice incelenmesidir. Aksi takdirde kiralanan evde karşılaşabilecek olan aksiliklerden ev sahibi sorumlu tutulmaz. Aynı zamanda ev kiralarken dikkat etmeniz gereken diğer konu ise evin tadilat durumudur. Kiralanacak olan evin tadilatı kiralama sözleşmesinden önce yapılması önemlidir.

Ev Kiralarken Kontratın Dikkatlice İncelenmesi

Evin düzeni ve tadilatı ile ilgili aşamaların ardından dikkat edilmesi gereken diğer unsur ise kontratın dikkatlice incelenmesidir. Kontratta dikkat edilmesi gerekenlerin en başında ise evin masrafı ve depozitonun belirtilmiş olmasıdır. Ev kiralama da yapılacak olan kontrata evi teslim alma ve teslim etme süreleri muhakkak yer almalıdır. Ayrıca kiralama sözleşmesinde eğer evde bir eksiklik veya hasar var ise bu durum mutlaka sözleşmede yer almalıdır.

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Whatsapp’a Yeni Büyük Güncelleme Geldi

Whatsapp yeni güncelleme getirdi. Bazıözellik devredışı bırakıldı . Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp yaptığı güncellemelerle kullanıcılarına çeşitli yenilikleri sunmaya devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir