14 Temmuz 2020 Salı

FIFA, Var sisteminde yapay zeka teknolojisi uygulayacak


FIFA, VAR’ın ofsaytta karar verme mahareti artırmayı hedefleyen suni akıl dayanaklı yarı otomatik sisteminden hoşnut kaldı.

Özellikle İngiltere’de çok sık tartışılan ofsayt çizgilerinin düz çekilmediği iddiası üzerine FIFA yeni bir sistemi devreye sokmak için çalışmalara resmen başladı.

OFSAYT ÇİZGİSİ TARTIŞMALARI SON BULACAK

FIFA, VAR sistemindeki ofsayt çizgisinin doğru konumlandırılmasının suni akıl ile hakikatleşeceği mevzusunda kesin adımlar atmaya başlayacak.

Suni aklın ofsayt çizgilerini tanımlayıcı unsur olması mevzusunda uzmanlar oyunun daha da süratleneceği ve oyunun soğumasına ihtiyat olacağını iddia ettiler.

FIFA Futbol Teknolojisi ve İnovasyon Direktörü Johannes Holzmüller, Katar’daki çevrimdışı sınamaların “çok umut verici” olduğunu ve oyunun fazla durmasına mani olacağını ifade etti.

FİFA, SINAMALAR UMUT VERİCİ DİYOR

İlk sınamaların ardından suni aklın fotoğrafı bir futbol karşılaşmasında kullanılması için hazırlıklara başlandı.

Bu yeniliğin ne kadar doğru olduğunu görmek için üçüncü taraflar ve araştırma enstitüleri ile beraber ortak araştırma yapılacak.

Yapılan araştırmada taraftarlar, VAR’ın karar verme evresinde çok zaman tükettiği görüşünde birleşti. Yeni sistemin ise VAR’dan kaynaklı meseleleri ortadan kaldıracağı mevzusunda fikir belirttiler.

FIFA Futbol Teknolojisi ve İnovasyon Direktörü Johannes Holzmüller suni aklın yaşamın bir parçası olduğunu ve futbolda bunun doğru kullanılmasından yana olduğunu söyledi.

Johannes Holzmüller, “Bayağı hayatımızda olduğu gibi, suni aklın önümüzdeki senelerde futbol üzerinde en büyük tesire sahip olacak teknolojilerden biri olduğu çok sarih bir hakikat” ifadelerini kullandı.

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Büyükakın’dan müjde! | Kocaeli Spor

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, ilimiz spor basını ile Maide Restoran’da bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir