14 Temmuz 2020 Salı

Eksi 20 derecede 50 TL için çatı temizliyorlar


Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kar yağışının ardından çatılarda biriken kar kütleleri ekmek kapısı oldu. Yurttaşlar, ekmek parasını çıkarmak içinçatılarda biriken kar kütlelerini eksi 20 derece 50 TL’ye arınıyor.

BELLERİNE İP BAĞLAYIP ÇATIYA ÇIKIYORLAR

Kar yağışına coşan Arafat Erksiz, beline bağladığı iple binaların çatılarında biriken kar kütlelerini arınarak ailesini geçindiriyor. Akşam saatlerin hava sıcaklığının eksi 20 dereceyi görmesine karşın çatıları gece arınıyor.

“ÇOK TEHLİKELİ BİR İŞ, HER AN DÜŞEBİLİRİZ”

Arındığı her çatı için 50 TL alan 3 çocuk babası Arafat Erksiz, “Biz burada çatıların karını arınıyoruz. Bugün akşamüzeri saat 5 gibi buraya çıktık. Ancak gece bire kadar kar arınma çalışmamız biter. Burada 4 bireyde çalışıyoruz, birey başına 50 TL düşüyor. Kendimizi iplerle gözetiyoruz. Çok tehlikeli bir iş, her an düşebiliriz. Kiminin 3 veya 4- 5 çocuğu vardır. Kendimizi iplerle gözetiyoruz. İpleri bacaya bağlıyoruz, çokta sağlam değiller. Şimdi herkes evinde sobanın önünde ısınırken, biz ise ailemize ekmek götürmek için gece saatlerinde eksi 20’de çalışıyoruz. Zira başka iş olmadığı için zorunlu olarak bu işi yapıyoruz” dedi.

Eksi 20 derecede 50 TL için çatı temizliyorlar

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 MSÜ Ön Başvuru Sonuçları Açıklandı!

* MSÜ ÖN BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 2020 ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİN SÜRECİ1. MSB Milli Savunma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir