16 Temmuz 2020 Perşembe

Avustralya’da su bulmak için yerleşim yerlerine gelen binlerce deve kurşuna diziliyor


Eylülden beri hakimiyetten çıkan yangınlarda yalnızca bir eyalette yarım milyar yaban hayvanının can vermesinin yasının yakalandığı Avustralya’dan, bir bölgede 8 Ocak’tan başlayarak 5 gün süresince 10 ile 20 bin arasında devenin katledileceği haberinin gelmesi hayretle karşılandı.  

Sputnik’te yer aşan habere gre, Avustralya’yı kasıp kavuran yangınları tetikleyen fazla sıcaklar ve kuraklık, bu kere binlerce devenin helikopterlerden ateş açılarak öldürülmelerinin sebebi olarak sunuldu. 

Avare develerin yanısıra bazı yaban atlarının da gaye alınacağı 5 günlük itlafı, yerli ulus Aborijinlerin Güney Avustralya’da yaşayan topluluklarının şikayetleri tetikledi.

Yerli gruplar, su arayan develerin sürüler halinde meskenlerin caddelerinde gezdiklerini ve binalara hasar verdiğini bildirdi. 

‘MİNİK ÇOCUKLARIN GÜVENLİĞİNDEN KAYGI DİNLİYORUZ’ 

Kanypi topluluğunun azası Marita Baker, deve sürüleri su arayarak caddelerde geziyor. Minik çocukların güvenliğinden kaygı ediyoruz” dedi.

İtlaf, Güney Avustralya eyaletinin Aborijinlerin yaşadığı, çok seyrek meskenler bulunan Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara APY bölgesine tertip ediliyor. 

Helikopterlerden ateş açan nişancılar, Etraf ve Su Bakanlığı personelinden. 

‘DEVE POPÜLASYONUNUN ACİLEN HAKİMİYET EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR’ 

APY Genel Müdürü Richard King, bir söyleme yayımlayarak, “Su arayan develer, bölgenin ücra köşelerinde yaşayan Aborijin topluluklarının toprakları ve evcil hayvan sürüleri üzerinde mucizevi baskı oluşturuyor. Süregiden kuraklık koşulları düşünüldüğünde, devasa deve sürüleri APY topluluklarını ve altyapıyı tehdit ediyor” diyerek ilave etti:

“Dolayısıyla deve popülasyonunun acilen hakimiyet edilmesi gerekmektedir.”

‘KLİMALARDAN SU İÇİLMEYE ÇALIŞILIYOR’ 

APY İdare Heyeti azası Marita Baker da şöyle konuştu:

“Tüm bu develerin gelmesi, çitleri yıkması, konutların çevresinde gezmesi ve klimalardan su içmeye çalışması suratından vahim sıcakta daha da perişan ve rahatsız şartlara saplanıp kaldık, kendimizi makûs seziyoruz.”

Dünyanın gözleri önünde yanıp kül olan Avustralya’da insanların lüzum dinlediği suyun peşine develerin de düşmesi, itlaf kararında tanımlayıcı rol oynadı. 

DEVE POPÜLASYONU SURAT BİNLERLE İFADE EDİLİYOR’

Avustralya’nın yerli hayvanı olmayan, 19. asırda Britanyalı koloniciler tarafından Hindistan, Afganistan ve Ortadoğu’dan getirilen develerin, ülkenin orta bölgelerindeki popülasyonu surat binlerle ifade ediliyor.  

Develerin havaya saldığı metan, abuhava farklılığına neden olan faktörlerden biri olarak kabul ediliyor.

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 MSÜ Ön Başvuru Sonuçları Açıklandı!

* MSÜ ÖN BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 2020 ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİN SÜRECİ1. MSB Milli Savunma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir