Vecihi Hürkuş kimdir ve hayatı nasıl? Hilmicem İntepe nereli, kimdir ve kaç yaşında? - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Kasım 2020 Perşembe

Vecihi Hürkuş kimdir ve hayatı nasıl? Hilmicem İntepe nereli, kimdir ve kaç yaşında?Survivor programından milyonların tanıdığı oyunculardan biri olan Hilmicem’in oynadığı filmler arasında yer alan Hürkuş: Göklerdeki Kahraman filmi vizyondan sonra bu akşam televizyon ekranlarında yayınlanıyor. Filmde bir Türk pilot Vecihi Hürkuş’u canlandıran Hilmicem’in oyunculuğu birçok kişi tarafından çok beğenilmişti. Peki, Vecihi Hürkuş kimdir ve hayatı nasıl? Hilmicem İntepe nereli, kimdir ve kaç yaşında? Ayrıntılar haber metninde yer alıyor

HİLMİ CEM İNTEPE KİMDİR?

Hilmi Cem İntepe, 19 Mayıs 1992 tarihinde Muğla’da dünyaya gelmiştir. Anne ve babası ilkokul öğretmenidir. İstanbul‘da yaşayan bir ablası vardır. 18 yaşına kadar Bodrum Güvercinlik’te yaşadı. Bodrum lisesinden mezun oldu. Küçük yaşlardan beri dans ve akrobasi ile uğraşan Hilmi Cem İntepe, eğitimini Muğla üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’nda tamamlamıştır.

17 yaşında dans eğitimi almaya başladı ve birçok kez salsa Türkiye Gençler şampiyonu oldu.

Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasına katıldıktan sonra 2013 yılında Survivor Gönüllüler takımında yer aldı ve birinci oldu; 2015 yılında ise Survivor All Star kadrosunda yarışmayı üçüncü olarak tamamlamıştır.

İlk oyunculuk deneyimini Muhteşem Yüzyıl dizisinde canlandırdığı Yavuz karakteri ile yaptı. Hilmi Cem İntepe daha sonra Çalıkuşu, Stajyer Mafya, Çılgın Dersane 4: Ada gibi dizi ve filmlerde rol aldı.

Şimdilerde TRT 1 ekranlarında yayınlanan Tek Yürek dizisinde Yiğit Demir karakterine hayat veren Hilmi Cem İntepe, 1.78 metre boyunda, 75 kilo ve Boğa burcudur.

Hilmi Cem İntepe başrolünü oynadığı filme nasıl hazırlandığını ve neler yaşadığını anlattı. Konuyla ilgili açıklamalarını videodan izleyebilirsiniz:

Rol aldığı dizi ve filmler:

2109 – Tek Yürek (Yiğit) (TV Dizisi)

2017 – Hürkuş: Göklerdeki Kahraman (Vecihi Hürkuş) (Sinema Filmi)

2016 – Bodrum Masalı (Kelebek) (TV Dizisi)

2014 – Çalıkuşu (Ahmet Somers Yusuf )(TV Dizisi)

2014 – Stajyer Mafya (Birol)(Sinema Filmi)

2014 – Çılgın Dersane 4 – Ada (Sinema Filmi)

2013 – 2014 – Muhteşem Yüzyıl 4. Sezon (Yavuz) (TV Dizisi)

Katıldığı yarışmalar:

2013 – Survivor Ünlüler-Gönüllüler – Şampiyon oldu

2015 Survivor All Star – 3. oldu

2018 Survivor 2018: Ünlüler – Gönüllüler – 4. oldu

VECİHİ HÜRKUŞ HAYATI… VECİHİ HÜRKUŞ KİMDİR?

Türk havacılık tarihinin önemli ismi Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896 yılında İstanbul’da doğdu. Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisi olan Hürkuş, ilk yerli uçağımızı üretmiştir. Birinci Dünya Savaşına katılan Hürkuş, yaralanınca İstanbul Yeşilköy’e dönerek Tayyare Mektebin’de gitti ve pilot olarak buradan mezun oldu.

7’nci Tayyare Bölüğü’nde Ruslara karşı harekata katılan Hürkuş, burada düşürdüğü bir Rus uçağı sayesinde tarihe adını yazdırmıştır. Türk tarihinde ilk defa düşman uçağı düşüren Hürkuş, Rusların eline esir olarak düşmüştür. Buradan yüzerek Azerbaycan’a ulaşmayı başaran Hürkuş, İran üzerinden kaçmayı başarmıştır. 1918 yılında yine görev alan Hürkuş, Kuruluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşunu yapan pilot olarak bilinmektedir. Kırmızı şeritli İstiklal Madalyasına layık görülen Hürkuş, TBMM tarafından da 3 kez takdirnameye layık görüşmüştür. Bu durumda tek kişidir.

Vecihi Hürkuş, Yunanlardan kalan motorlarla ilk Türk uçağını üretti ve 28 Ocak 1925’te “VECİHİ K-VI”adını verdiği uçağını uçurdu. Fakat, dönemin havacılık alanında yeteri kadar ilerleme sağlanamamasından dolayı uçuşu izinsiz gerçekleştirmiş ve bu sebepten cezaya çarptırılmıştır.

Daha sonra askeri bağlarını kopararak sivil üretime yönelen Hürkuş, 1930’da Kadıköy’de bir keresteci dükkânını kiralayarak, 3 ay içinde ilk Türk sivil uçağını ve aslında ikinci uçağı VECİHİ XIV’ü inşa etti. Bu uçaklar gerekli test uçuşlarını başarıyla tamamladıktan sonra Uçabilirlik Sertifikası için İktisat Bakanlığına başvuran Hürkuş, 14 Ekim 1930’da şu cevabı almıştır:

 “Tayyarenin teknik vasıflarını tespit edecek kimse bulunmadığından gereken vesika verilmemiştir.”

1937 yılında Türk Hava Kurumu, Hürkuş’u mühendislik eğitimi alması için, Almanya’daki mühendislik okula göndermiştir. 1939 yılında mezun olarak ülkesine dönen Vecihi Hürkuş’a iki yılda mühendis olunmasının imkânsızlığı gerekçesiyle uçak mühendisi ruhsatı veirlmemiştir.

1954 yılında ilk sivil havayolu şirketi olan Hürkuş Hava Yolları’nı kurmuştur ancak; kazalar, kaçırılmalar ve sabotajlar gibi sebeplerle şirket uçuştan men edilmiştir.

Türk havacılık tarihinin en üretken ve girişimci kişilerinden olan Vecihi Hürkuş, Ankara’da 16 Temmuz 1969 tarihinde Gülhane Askerî Tıp Akademisi Hastanesi’nde vefat etmiştir.

HİLMİ CEM İNTEPE KİMDİR? HİLMİ CEM İNTEPE VECİHİ HÜRKUŞ’U ANLATTI

YAZAR: Dilara Akkoyun

Kocaeli Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Baraj dizisi 15. bölüm full izle! FOX TV ile Baraj dizisi 15. Bölüm tek parça HD izle

BARAJ 15. BÖLÜM ÖZETİ Nazım, Nehir’i seçerek onun peşinden İstanbul’a gelmiştir. Fakat Ayşe’nin kaçırılması, Nazım’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.