Uzmanlardan sahte parfüm uyarısı geldi! Sakın kullanmayın! - Vatan Kocaeli Gazetesi
30 Ekim 2020 Cuma

Uzmanlardan sahte parfüm uyarısı geldi! Sakın kullanmayın!


Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Neslihan Şendur, vatandaşlara sahte parfüm uyarısında bulundu. Piyasada değeri binlerce lirayı aşan parfümleri çok uygun fiyatlara alınması kar olarak algılanırken, cilt üzerinde pek çok zarar verebileceğini vurgulayan Şendur, “Normalde parfümler kıyafete uygulanmalı deriz ama sahte olanları kıyafetlere bile zarar veriyor” dedi.

Sahte parfümlerin piyasada çok uygun olduklarını hatta bir hafta kalıcı olduklarının garanti edildiği, ancak böyle bir şeyin mümkün olmadığı belirtildi.

“PARFÜM SEÇERKEN ÇOK DİKKATLİ OLMAK GEREKİYOR”

Kullanılan parfümlerdeki malzemelerin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Şendur, “Birçok karışımın bir araya getirilerek parfüm üretildiğini biliyoruz. Eğer bu kullanılan parfümlerde, deriye zararlı olan herhangi bir madde var ise sıklıkla kontakt dermatit dediğimiz rahatsızlıklarla karşılaşıyoruz. Kaşıntılı kızarıklıklar ile hastalar bize başvururlar genellikle. Parfümün uygulandığı alanda deride değişikliklerle gelirler. Güzel kokmayı herkes seviyor ama parfüm seçerken dikkatli olmak gerekiyor. Seçerken daha kaliteli ürünleri tercih etmek gerekiyor. Bir reaksiyon olursa o parfümün kullanılması derhal bırakılmalıdır. Parfümler kıyafetler üzerine uygulanmalıdır. Hatta parfüm havaya sıkıldıktan sonra kokunun içinden yürüyerek geçilmesi daha sağlıklı olacaktır. Parfüm şişeye girinceye kadar pek çok aşamadan geçiyor. Birçok katkı maddesi, sabitleyiciler kullanılıyor. İçinde kullanılan katkı maddeleri ve boyaların her biri alerjik reaksiyona sebep olabilir” ifadesini kullandı.

DERİ ÜZERİNDE KAHVERENGİ LEKELER BIRAKABİLİR

Medicana İnternational İzmir Hastanesi’nde görevli Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Neslihan Şendur, sahte olan bu parfümlerin deri üzerinde kahverengi lekeler oluşturabileceğinin altını çizerek, şu açıklamayı kaydetti:

“Bazı parfümler güneşle beraber etkileşirse toksik reaksiyon dediğimiz bir reaksiyon gelişebiliyor. Bu bağlamda deride renkte değişiklikler görülebilir. Deri renginde koyulaşma ve kahverengi lekeler karşımıza çıkabilir. Bu yüzden vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Normalde parfümler kıyafete uygulanmalı deriz ama sahte olanları kıyafetlere bile zarar veriyor. Doğru üretilip üretilmediğini bilemiyoruz. Hiç parfüm kullanmamak bunları kullanmaktan çok daha iyidir”

BÖYLE BİR ŞEY OLABİLİR Mİ?

Sahte parfümlerin güvenilir olmadığını belirten Mustafa Karslıoğlu, bir hafta kalıcı olduğunu iddia eden parfümlerin mümkün olmadığını belirterek, “Bu tarz parfümleri kullanmayı tercih etmiyorum. Çok meşhur bir sloganları vardı. Özellikle ‘bir hafta kalıcı parfüm’ sloganıyla satış yapıyorlardı. Böyle bir şey olabilir mi? Dünyanın en pahalı parfümünü alıyorsunuz bir hafta üzerinizde kalmıyor. İnsanın ter kokusu bile yıkanmasan bir hafta üstünde kalmaz. O parfüm nasıl oluyorsa kalıyor. O slogandan kesinlikle kaybediyorlar. Bilmediğimiz ürünler, bilmediğimiz ortamlarda üretiliyorlar. Herkes de kimyager olmuş durumda. Parfümü cildimize sıkıyoruz. Her zaman temas edilen kıyafetlerimiz olmuyor. Deride de hasarların oluşmasına bu yüzden neden olabilir” açıklamasını yaptı.

Son Güncelleme: 18.10.2020 17:08

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mimar ve Mühendis Statüsünde Memurların 2021 Yılı Ocak Ayı Maaş Ne Kadar Olacak?

Kamu kurumlarında görev yapan devlet memuru statüsündeki mühendis ve mimarlar 657 sayılı devlet memurları kanununa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.