Uzaktan Eğitimle Kira Fiyatları Yüzde 30'lara Varan Oranlarda Düştü - Vatan Kocaeli Gazetesi
31 Ekim 2020 Cumartesi

Uzaktan Eğitimle Kira Fiyatları Yüzde 30’lara Varan Oranlarda Düştü


Üniversitelerin koronavirüs salgını kapsamında devam ettirdikleri uzaktan eğitim çalışmaları ile kira fiyatları düşmeye devam ediyor. 130 bin öğrenci nüfusuna sahip Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde şehre gelmeyen öğrenciler nedeniyle kentte kira fiyatlarında yüzde 30’lara varan indirimler oldu.

Koronavirüs salgınının etkilerinin devam etmesi ve halen sıkı tedbirlerin uygulanması nedeniyle yüzyüze eğitim çok kısıtlı yapılıyor. 

Bu kapsamda üniveristelerin tamamı uzaktan eğitim kararı almış durumda. Uzaktan eğitim kararı ile memleketlerinde kalan öğrenciler ise şehirlerin ekonomik döngüsünü doğrudan etkilediler. Bu döngüde etkilenen alanlardan birisi de emlak sektörü. 

KİRA FİYATLARI YÜZDE 30 ORANINDA DÜŞTÜ

Uzaktan eğitimin etkilediği şehirlerden birisi de Samsun oldu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Samsun Üniversitesi (SAMÜ) öğrencileri salgın sürecinde evlerini boşalttılar. Eşyalarını depoya kaldıran öğrenciler bu süreçte kira ödemek istemelediler. 

Emlakçılar Odasından Açıklama

Samsun’da yaşanan bu duruma ilişkin Samsun Tüm Emlakçılar Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral değerlendirmelerde bulundu. Burada özellikle ev sahiplerine seslenen Mevlüt Oral, ev sahiplerinin ilerleyen süreçlerde öğrencilere sahip çıkmalarını istedi. Öğrenciler olduğunda sektörün zaten hareketli olduğunu söyleyen Oral şu ifadeleri kullandı. 

“Normal süreçte evlerini 500-600 lira gibi fiyatlara veremeyen mülk sahipleri, öğrencilere 700-800 TL’den evlerini kiraya veriyor. Onlara sormak istiyorum, siz hiç çocuk okutmadınız mı? Benim onlara tavsiyem evlerinin gerçek değeri ne ise bu fiyattan kiralama işlemini gerçekleştirmeleridir”

Emlak365.com

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konut Sektöründe Faizler Yükseldi Fiyatlar Düştü! Faizler Yeniden Düşecek Mi?

Konut sektöründe kredi faiz oranlarına dair kampanyaların sunulmasıyla birlikte yaz aylarında fiyatlar doğrudan etkilendi. Pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.