Uzaktan Eğitimde Canlı Dersler EBA Harici Platformlarda, Programlarla Yapılabilir Mi? Ek Ders Alınabilir Mi? - Vatan Kocaeli Gazetesi
28 Ekim 2020 Çarşamba

Uzaktan Eğitimde Canlı Dersler EBA Harici Platformlarda, Programlarla Yapılabilir Mi? Ek Ders Alınabilir Mi?


Uzaktan eğitimde öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığının hizmete açtığı EBA (Eğitim Bilişim Ağı) üzerinden canlı dersler yapıyorlar. Öğretmenler E-Devlet, Mebbis şifreleri veya diğer yöntemlerle, öğrencilerde okul bilgileri üzerinden oluşturulan şifrelerle EBA platformuna giriş yaparak canlı derslere katılıyorlar. Peki canlı dersler EBA dışındaki platformlar üzerinden yapılabilir mi?

Canlı derslerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı EBA dışındaki platformlar üzerinden ders yapılabilir şeklinde açıklama yaptı. İşte detaylar…

Canlı ders uygulamaları EBA dışındaki platformlar üzerinden de yapılabilecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 25.08.2020 tarih ve 79031618-10.06.01-E.11215393 sayılı 2020/5 nolu genelgesinin 3. maddesinde şu şekilde açıklama yapıldı.

”EBA üzerinden sunulacak altyapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar ve özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden tüm öğretmenler tarafından Canlı Ders uygulamaları gerçekleştirilebilecektir.”

Bu maddeye göre; Tüm öğretmenler tarafından Canlı Ders uygulamaları zümre öğretmenlerince alınacak karar ve okul idaresi ile zümre başkanları tarafından yapılacak planlama doğrultusunda EBA dışındaki diğer platformlar üzerinden de yapılabilecektir. Bu kapsamda yapılan dersler de maaş karşılığı ders ve ek ders olarak değerlendirilecektir.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MEB Açıkladı; Bu Derslerden Sınav Yapılmayacak!

İlgili yazıya göre bazı derslerden sınav yapılmayacak. İşte MEBin açıkladığı o dersler: *Görsel Sanatlar *Müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir