11 Temmuz 2020 Cumartesi

Unutkanlık Nasıl Engellenir? Unutkanlığı Engellemek İçin Ne Yapılır? Unutkanlığı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler


Çoğumuz zaman zaman yapılacak bi planı unutmuşuzdur yada unutmamak için sık sık alarmlar kurmuşuzdur. Hatta bazılarımız unutkanlığı o kadar takıntı yapmıştır ki hayatını alarmlar ile yönetmektedir. Unutkanlık belli bir seviyede hastalık olarak görülmesede ileri seviyede unutkanlık tedavi edilmeli ve altında yatan sonuçlar irdelenmelidir.

Günümüzde oldukça yaygın olan unutkanlık teknolojinin ilerlemesi alarm sisteminin devreye girmesiyle birlikte daha da riskli seviyelere ulaşmaktadır. Öyle ki günümüzün yaşlıları gençlerden daha iyi bir hafızaya sahip olmaktadır. Sınırsız kapasitesi olan beynimiz tüm herşeyi yazıp kaydedebildiği için aslında hafızamızı istediğimiz gibi yönetebilmemiz gerekiyor ancak bunu başka şeylere kafa yorarak yada vücudumuza sağlıklı bakmadığımızdan gerek vitamin gerekse yanlış beslenmeden ötürü olumsuz etkilenmektedir.

Beynimizi sağlam tuttuğumuzda bu bize güçlü hafıza ile dönebilmektedir. Unutulmamalıdır ki beynimizin aç olduğu tek şey bilgidir. Vücut ile orantılı çalışan beyin vitamin ve benzeri takviyeleri vücuttan temin eder bu yüzden vücudumuza ne kadar iyi bakarsak beynimizde o derece iyi olacaktır.

Eğer unutkanlık yaşıyorsanız bu durumlara dikkat edin…

Düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin

Beyin ile orantılı çalışan vücut doğru çalıştırılmadığı takdirde beynimize zararlı olacaktır. ”Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” felsefesi ile düşündüğümüzde bol egzersiz beynimizi sağlıklı tutacaktır.

Stresi azaltmaya bakın

Gerek şehir ortamı gerekse iş stresi gibi durumlar beynimizi oldukça fazla yıpratmaktadir. Bu durumlardan kaçınarak stresi azaltmalıyız.

Vitamin eksikliği

Vitaminler her ne kadar kapsül şeklinde doktor tavsiyesi ile verilen ilaç gibi görünsede yediğimiz bir çok gıda doğal vitamindir bu sebeple eksik olan vitaminlerimizi yediğimiz gıdalarla yeterli gelmiyorsa ilaç ile tamamlamalıyız.

Sigara ve alkol

İnsanın başlıca düşmanı olan alkol ve sigara dinen yasak olmasının sebebide budur. İnsan vücuduna zarar veren bu maddelerden uzak durarak sağlıklı bir beyine sahip olabilirsiniz.

Hafıza oyunları

Hafıza geliştirici olarak bir çok oyun piyasada var yada telefonunuza indireceğiniz beyin jimnastiği yaptıran uygulamalar ile hafızanızı her daim hazır tutabilirsiniz.

Kamuajans.com/ÖZEL

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Okullar Açılmayabilir, Vardiyalı Eğitim Olabilir

Prof. Dr. Yamanel yaptığı açıklamada: ”Vaka sayılarımız çok artar, kontrol altına alınmayacak düzeylere çıkarsa o …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir