Üniversitelerin açılma tarihi belli oldu mu? Bakan Koca ipucu verdi - Vatan Kocaeli Gazetesi
23 Ekim 2020 Cuma

Üniversitelerin açılma tarihi belli oldu mu? Bakan Koca ipucu verdi


Üniversiteler yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? sorusu milyonlarca ön lisans ve lisans öğrencisinin dilinde. Nisan ayından beri okullardan uzak kalan üniversite öğrencileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; “Üniversitelerde yüz yüze eğitimi de kısa zamanda başlatmayı planlıyoruz” açıklaması ile yeniden heyecanlandı. Bu konuda tartışmalara devam ederken, üniversiteler ne zaman açılacak? sorusu ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama geldi.

ÜNİVERSİTELERİN AÇILMA TARİHİ BELLİ Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra yetkililer gereken çalışmaları yapmak için harekete geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya göre önümüzdeki 2-3 hafta vaka sayılarındaki değişim izlenecek ve buna göre bir karar verilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu olarak kendilerinin de üniversiteleri açma hedefinde olduklarını söylerken; “Bu dönemde açılan sınıflarda, vaka sayılarında, pozitif bulduğumuz vaka sayısında bir artış olmadığını görüyoruz. Hatta açılmayan sınıflara göre kısmen düşüşlerin olduğunu biliyoruz. Diğer sınıflarda da aradan 2-3 haftanın geçmesi ile birlikte pozitif vakaların görülüp görülmediğini , ne oranda görüldüğünü , önümüzdeki hafta değerlendirmiş olacağız. Bilim Kurulu da gelecek hafta bunu değerlendirecek.”

Önümüzdeki hafta içi Bilim Kurulu toplantısında üniversitelerin açılması ile ilgili planlamaların yapılması bekleniyor. Ekim ayı sonunda ise muhtemelen açılma için tarih verilecek. Üniversitelerin ne zaman açılacağını da Ekim sonu gibi öğrenmeyi bekliyoruz.

HANGİ SINIFLAR AÇILACAK?

İkinci kritik konu ise sürecin sonunda üniversiteler açılsa bile tümden bir açılma mı, yoksa kademeli açılma mı olacağı yönünde. Şu an üniversitelerde uygulamalı dersleri olan fakülte ve bölüm öğrencilerinden bazıları yüz yüze eğitim görmekte. Fakat yüz yüze eğitimin başlama kararının hangi sınıflar için olacağı şimdilik bilinmiyor. Kademeli bir açılmada ilk olarak üniversiteye bu yıl girenlerin başlaması son derece olası.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya göre üniversitelerde hangi sınıfların açılacağı Bilim Kurulu tespitleri ile belli olacak. Bakanın konu ile ilgili açıklaması şöyle; “Ona göre de önümüzdeki süreçte yüz yüze eğitime hızlıca geçeceğiz. Hangi sınıfların açılacağı ile ilgili bilim kurulunun değerlendirmesi olacak.”

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hayırlı Cumalar! Sevdiklerinize en güzel Cuma mesajları! Kısa, anlamlı, güzel Cuma mesajları! WhatsApp Cuma mesajları!

Her hafta olduğu gibi bu hafta da en çok araştırıla konular arasında sevdiklerinize en güzel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir