Udumbara Çiçeği Nedir? Udumbara Çiçeği'nin Şekli Nasıldır? Çanakkale'de Görülen Youlan Paulo (Udumbara Çiçeği) Efsanesi Nedir? - Vatan Kocaeli Gazetesi
24 Ekim 2020 Cumartesi

Udumbara Çiçeği Nedir? Udumbara Çiçeği’nin Şekli Nasıldır? Çanakkale’de Görülen Youlan Paulo (Udumbara Çiçeği) Efsanesi Nedir?


Udumbara çiçeği üç bin yılda bir açmaktadır ve çok nadir görülmektedir. Youlan Paulo (Udumbara Çiçeği)’ya kiraz hasadı sırasında Çanakkale’de rastlanmıştır.

Bütün çiçeklerin kendine özgü şekli, kokusu, faydası gibi özellikleri mevcuttur. Ama Udumbara Çiçeği’nin hem şekli hem de kendine özgü yapısı oldukça dikkat çekiyor.

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Beybaş köyünde görülen Udumbara çiçeği Sanskritçe’de ‘Cennetten gelen hayır çiçeği’ olarak biliniyor. Peki Çanakkale’de görülen Udumbara çiçeği nedir? Udumbara çiçeği efsanesinde ne anlatılıyor?

Udumbara çiçeği ağaçların dalların parazit olarak yetişen bir çiçektir. Youlan Paulo ismiyle de bilinen bu çiçeğin çapı 7 mm gövdesi 1 mm’dir. Üzerinde yaşadığı ağacın meyvesi içinde yetiştiği için gözle görülmesi oldukça zordur. 3 bin yılda bir açtığı söylenen çiçek bu nedenle Budist efsanesinde çok nadir olayların sembolü olarak kabul ediliyor.

Budizm efsanesinde Udumbara çiçeği ortaya çıktığı zamanlarda bir kralın doğacağına inanılıyor. Uzmanlar ise udumbara çiçeği olarak lanse edilen organizmanın, aslında bir böceğe ait yumurtalar olduğunu belirtiyor.

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Beybaş köyünde, ailesiyle birlikte kiraz hasadı yapan Zeynep Ayhan (18), dinlenmek için mola verip altında oturduğu ağacı incelerken bir kiraz ve yaprağın üzerinde ‘udumbara’ çiçeğini fark etti.

udumbara çiçeği efsanesi

Udumbara çiçeği ağaçların dalların parazit olarak yetişen bir çiçektir. Youlan Paulo ismiyle de bilinen bu çiçek çapı 7 mm gövdesi 1 mm olan çok küçük bir çiçektir. Üzerinde yaşadığı ağacın meyvesi içinde yetiştiği için gözle görülmesi oldukça zordur. Udumbara çiçeğinin üç bin yılda bir açtığı ve çok nadir görüldüğü inancı üzerine bu çiçek ile ilgili bir inanç gelişmiştir. Budistlerin inandığı efsaneye göre mucize bir çiçektir. Udumbara Hint dilinin en eski hali olan Sanskritçede ‘cennetten gelen hayır çiçeği’  anlamına gelmektedir. İnsanların cennetten geldiğine inandıkları bu nadir görülen çiçek görüldüğünde cennette gibi yaşayacakları Budist inancında yer almaktadır. Avatar çiçeği de denilen Udumbara’nın mucizeleri getireceği inancı Budistler için vazgeçilmezdir.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hazine ve Maliye Bakanlığı 500 memur alımı yapıyor! İşte yaş ve KPSS puan şartı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çok önemli bir ilan yayımlanarak  500 Hazine ve Maliye Uzmanı alımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir