Twitter Kısaltmaları - Twitter'da Hangi Kısaltmalar Kullanılır? Twitter'da Kullanılan Kısaltmalar ve Anlamları - Vatan Kocaeli Gazetesi
23 Ekim 2020 Cuma

Twitter Kısaltmaları – Twitter’da Hangi Kısaltmalar Kullanılır? Twitter’da Kullanılan Kısaltmalar ve Anlamları


Son yıllarda hayatımıza katılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter, diğer sosyal medya uygulamalarını gördüğü rağbet sayesinde geride bırakmayı başardı.

Sosyal medyaya artan ilgi, çeşitli sosyal medya platformlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Twitter da kullanıcısı milyonları aşan sosyal medya platformlarından biri. Twitter’ı kullanırken bilmemiz gereken bazı kısaltmalar var.

Milyonlarca abonesi olan twitter’da mention, TT, RT, DM, FF gibi birçok kelime dikkatimizi çeker. Çoğusu bunların amanalarını bilirken, bazıları bilmez. Gelin bu kelimelerin ne demek olduklarına bakalım. Özellikle twitter‘ı yeni kullanmaya başlayanlar için twitter kısaltmalarını ve anlamlarını yazıya döktük.

Günümüzde dünyada ülkemizde ne var ne yok diye merak etsek heralde ilk bakacağımız mecralardan birisi sosyal medya ve sosyal medya araçlarından da twitter olur. Adeta haberin hızla ortaya çıktığı, yayıldığı, yenildiği ve yutulduğu bir platform olan twitter’da geçen bazı terimler ne demek? Haberimizde açıkladık.

Twitter üzerinde paylaşılan her içeriğe tweet denir. Karakterlerin sınırlı olduğu bir tweet oluştururken bağlantı, fotoğraf, video veya hashtag içeriğe eklenebiliyor.

Trending Topic (TT) – Popüler Başlıklar

Gündemde en çok bahsi geçen, twit atılan konuların listedir. Her ülkeye, bölgeye ve dünya geneline özel TT (trending topic) alanları vardır. Bilgisayarda sağ tarafta veya mobil cihazlarda Gündem başlığında görebilirsiniz.

Retweet (RT)

Başka bir twitter kullanıcısının yayınladığı tweet denilen paylaşımı sizde RT (retweet) yapabiliyorsunuz. Böylelikle o twit, orjinal haliyle sizin sayfanızda da gözüküyor ve takipçileriniz görebiliyor.

Direct Message (DM)

DM kısaltması ile kullanılan Direct Message, twitterda o kullanıcıya özel mesaj atmanızı sağlayan bir özellik. Aynı mail kutusu gibi attığınız mesaj o kişinin twitter postasına düşüyor.

Mention

Twitter’da birisini etiketlemek istediğinizde kullanırsınız. İşareti @ ‘tir. Bunu yaptığınız zaman o kişiye bir uyarı gider ve durumdan haberdar olur.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hayırlı Cumalar! Sevdiklerinize en güzel Cuma mesajları! Kısa, anlamlı, güzel Cuma mesajları! WhatsApp Cuma mesajları!

Her hafta olduğu gibi bu hafta da en çok araştırıla konular arasında sevdiklerinize en güzel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir