Türkiye’nin İlk Kadınlar E-Spor Ligi Zula’dan! - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Ekim 2020 Pazartesi

Türkiye’nin İlk Kadınlar E-Spor Ligi Zula’dan!


Zula, MadByte Games tarafından geliştirilen, Lokum Games tarafından dağıtılan, MMOFPS türünde Türk yapımı video oyunudur. Oyun Türkiye’den sonra ilk defa Brezilya’da, 2016 yılının Haziran ayında, Playspot firması tarafından yayımlanmıştır.

Türkiye’nin yerli yapım oyunu Zula, ilk ve tek profesyonel kadın espor ligini 13 Haziran’da başlıyor. Başarılı kadın esporcuların yetişmesi için kadın oyunculara yer verilecek Zula Kadınlar Ligi‘nde 6 profesyonel takım şampiyonluk için mücadele ederken, Türkiye espor tarihine de adlarını yazacaklar.

Zula Kadınlar Ligi nedir?

Zula Kadınlar Ligi, Türkiye’nin kadınlara özel ilk ve tek profesyonel espor ligidir. Geride kalan yıllarda Türkiye’de espora büyük yatırımlar yapan ve hali hazırda Türkiye’nin en büyük espor liglerinden birisi olan Zula Süper Lig’i bünyesinde barındıran Zula’nın kadınları Türkiye ve Zula espor ekosistemine daha fazla dahil etmek için başlattığı bir ligdir. İlk sezonunda 40.000 TL  ödül havuzuna sahip olan Zula Kadınlar Ligi’nde onlarca kadın oyuncu büyük ödül ve şampiyonluk kupası için yarışacak, bu kıyasıya mücadele ile Zula’da rekabet bir üst seviyeye taşınacak.

InGame Group, profesyonel Türk kadın esporculara alan açılması için önemli bir adım atarak, uzun bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü Zula Kadınlar Ligi’ni 13 Haziran Cumartesi günü başlatıyor.

Tüm Maçlar Canlı Olarak Yayınlanacak

Lig ve play-off’lar olmak üzere iki aşamalı bir sistem uygulanacaktır. Zula Kadınlar Ligi’nde, Haziran ayı boyunca lig karşılaşmaları yapılacaktır. Lig aşamasını ilk 4 sırada tamamlayan takımlar, Temmuz ayında oynanması planlanan play-offlar üzerinden devam etmeye hak kazanacaklar.

Bütün maçlar, Haziran ve Temmuz ayları boyunca hafta sonları oynanacaktır. En iyi oyununu ortaya koyan takım, Zula Kadınlar Ligi’nin ilk şampiyonu olacak. Zula Kadınlar Ligi’nin tüm mücadeleleri, Zula Oyun Espor’un youtube kanalından canlı yayınlanacaktır.

40 bin TL’lik Ödül Havuzu İçin Yarışılacak 

Zula Kadınlar Ligi’nin toplam ödül havuzu 40 bin TL olarak belirlendi. 6 takımdan her biri, şampiyon olarak toplam ödül havuzundan en büyük payın sahibi olmak için mücadele edecek.
Birbirinden güçlü 6 takım ve 30 oyuncu mücadele edecek. Şampiyon olarak adlarını, Türkiye’nin ilk ve tek kadınlar ligi organizasyonuna Türkiye ve Zula Espor tarihine altın harflerle yazdırmak için mücadele verecekler.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akbank FAV İle Vodafone Aylık 4 GB Hediye İnternet!

Vodafone aboneleri için Akbank ile ortaklaşa bir kampanya hazırladı. Akbank ile çalışan abonelerine yönelik hazırlanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir