Türk Ürünlerini Boykot Eden Suudilerin Konut Alımları Son Yılların En Düşük Seviyesinde - Vatan Kocaeli Gazetesi
30 Ekim 2020 Cuma

Türk Ürünlerini Boykot Eden Suudilerin Konut Alımları Son Yılların En Düşük Seviyesinde


Son dönemde Suudi Arabistan yönetimi nedeniyle Türk ürünlerini boykot eden Suudilerin, Türkiye’den konut alma oranları da düştü. Bir dönem listenin en üstünde yer alan Suudiler şimdi listede yer almıyorlar.

Yabancılara konut satışlarına ilişkin son dönem verilerine bakıldığında Suudi Arabistan’ın oranlarının bir hayli düştüğü görülüyor. 

Suudi Arabistan yönetim ve bakanlarından gelen boykot açıklamaları ile Türk ürünlerinden uzaklaşan Suudilerin bu uzak duruşları konut satışlarına da yansıiyor. 

TÜRKİYE’YE OLAN İLGİLERİ AZALDI

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye ilişkin tavrı uzun süredir devam ediyor. Özellikle yönetimde yer alan kişilerin açıklamaları ve paylaşımları ile ülke genelinde Türkiye’ye karşı boykot çağrısı yapılıyor. Bu çağrıların son örneği ise Suudi Arabistan Ticaret Odası Bakanından geldi. 

Son Yılların En Düşük Rakamı

Bu çağrıların bir süredir devam ediyor olması nedeniyle bir dönem konut satışlarında ilk sıralarda yer alan Suudiler son dönemde listelerde yer almıyorlar. Son altı yılda yapılan konut satışlarına ilişkin veriler incelediğinde; bu yıl yapılan konut satışlarının çok ciddi oranda düştüğü görülüyor. Suudi Arabistanlılar 2019 yılında Türkiye’den 2 bin 208 konut aldılar Bu rakam 2018 yılında 2 bin 718 olurken 2017 yılında ise 3 bin 345 konut satışı yapıldı. 2020 yılının ilk 8 ayında yapılan konut satışı ise 435’de kaldı. 

Suudi Arabistan 2019 yılında Türkiye’den konut alan yabancılar sıralamasında Rusya’nın ardından 4. sırada yer aldı. 

Emlak365.com

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son Dakika: Hobi Bahçesi Yasası Kanun Tasarısı Meclisten Geçti! Hangi Hobi Bahçeleri Yıkılacak, Bahçesi Olanlar Ne Yapacak?

Özellikle de pandemi döneminde satışları rekor seviyelere yükselen hobi bahçeleri hakkında beklenen yasal düzenleme yapıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.