Tüm Köy ve Mahalle Muhtarının 2020 Yılı Maaşı Ne Kadar? Muhtarların Sosyal Hakları - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Ekim 2020 Pazartesi

Tüm Köy ve Mahalle Muhtarının 2020 Yılı Maaşı Ne Kadar? Muhtarların Sosyal Hakları


Köy muhtarları ile şehir ve kasaba mahalle muhtarlarına ödenen aylık maaş miktarı, belli bir gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı ile belirlenmektedir. Muhtar ödeneklerinin ne kadar olacağı ve nasıl ödeneceği 2108 sayılı “Muhtar Ödenek Ve Sosyal Güvenlik Yasası”nda düzenlenmiştir.

Muhtarların gelirleri geçmiş yıllarda özellikle ikametgah senedi ve nüfus cüzdan örneği verdikleri dönemlerde oldukça iyi durumda idi. Ancak bu iki evrakın sistem ve devlet kurumları üzerinden alınabilmesinden sonra gelirleri önemli oranda düştü.

Muhtarlık sistemi demokrasinin en yalın halini temsil etmektedir. Herhangi bir partiye bağlı olmaksızın isimleri üzerinden seçime giren muhtarlar bu yönüyle de ayrı bir değer taşımaktadırlar. Muhtarların maaşları öteden beri merak edilmiştir.

Sözlükte “seçilmiş” anlamına gelen muhtâr terim olarak “mahalle veya köyün işlerini yönetmek için atanmış/seçilmiş idareci” demektir. 5 yıllık görev süresi olan muhtar, köy ve mahallelerde tüzel kişiliği temsil eder. Mahalle ya da köylerin yol, su, elektrik, altyapı, güvenlik gibi sorunlarını yerel yöneticilerle paylaşmak, yasaları ve değişiklikleri halka duyurmak gibi görevleri olan muhtarlar bakanlık olarak İçişleri Bakanlığına, illerde valilere, ilçelerde kaymakamlara karşı sorumludurlar. 

Muhtarlar ayrıca köylerde imece usulü gerektiren işlerde öncü rol oynar. Seçimlerde (genel seçimler, referandum seçimleri) sandık kurullarında görevlidirler. Köylerindeki askerlik çağı gelenlerin listelerini ve yine seçimde oy kullanacak seçmen listelerini asmakla yükümlüdürler. Son dönemde devletin engellilere bağladığı maaşlarla ilgili, yardıma muhtaç kişilerin tespitinde ve bu kişilere yardım bağlanmasında muhtarların yardımcı rolü yüksektir. Salgın hastalık belirtisi durumunda bunu sağlık kuruluşlarına bildirmekte yine muhtarların önemli görevlerindendir. 

Muhtarlık için eğitim şartı aranmamaktadır. Ancak muhtarlar seçildikten sonra bağlı bulundukları kaymakamlık tarafından hizmetiçi eğitimlere alınırlar. Muhtar olabilmek için taban yaş sınırı 25’dir. 25 yaşını tamamlaması durumunda T.C. vatandaşı her yurttaş muhtar olabilme hakkına kavuşmaktadır. Muhtar adayı olabilmek için yasal iki kriter daha bulunmkatadır. Bunlardan birisi seçimlerden önce en az 6 ay kadar aday olduğu mahallede ikamet ediyor olması gerekmektedir. Bir de aday olacak muhtar adayının yüz kızartıcı suçlardan herhangi birini işlememiş olması gerekir.

Muhtarların güncel maaşı  2.138,04  TL olup yeni yılda düzenleme yapılması durumunda maaşlarda artış görülebilmektedir. 

İstanbul’da ve Ankara’da görev yapan muhtarlara 2.254 TL maaş ödenmektedir. Emekli muhtar maaşı da 2.000 TL civarındadır. 

Köy ve mahalle muhtarlarından, emekli aylığı (emekli sandığı, ssk, bağkur) almakta olanların emekli aylıkları kesilmez.

2020 ZAMLI MUHTAR MAAŞLARI

2019 yılında bin 911 TL maaş alan muhtarlar 2020 yılı itibari ile ortalama 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında maaş almaktaydı. Bu noktada maaş katsayısındaki artıştan yararlanan 50 bin 278 muhtara ödenen maaşlarda da artışa gidildi.

Buna göre;

Köy ve mahalle muhtarlarına14.750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık ödenek verilmekle birlikte bu rakam temmuz ayı itibari ile artış gösterdi. 14 bin 750 gösterge ile 0,154461 katsayısı çarpımında muhtarlara ödenecek olan yeni maaş brüt olarak 2 bin 278 TL net olarak ise 2 bin 261 TL olarak hesaplanmış bulunuyor.

2020 Yılı Ağustos Ayı Enflasyon Rakamlarına göre; Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %11,77, aylık %0,86 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık %11,53, aylık %2,35 arttı.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öğrencilerin yol güvenliği sağlandı

Öğrencilerin yol güvenliği sağlandı Tarih: 26 Ekim, 2020 PAYLAŞ a a a Şehir genelinde ulaşım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir