TSK Personeli 2020 Yılı Temmuz Ayı Yeni Başlayan ve Kıdemli Astsubay Maaşı Ne Kadar? - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Ekim 2020 Pazartesi

TSK Personeli 2020 Yılı Temmuz Ayı Yeni Başlayan ve Kıdemli Astsubay Maaşı Ne Kadar?


Astsubaylar görev yaptıkları bölgeye, birliğe, operasyon sayısına, sigorta ve BES kesintisine, evli olup olmadığına, çocuk sahibi olup olmadığına, derece ve kıdemine, rütbesine göre farklı miktarlarda maaş alabilir.

Maaş zammına ek olarak temmuz ayı başında açıklanacak olan 2020 yılı ilk altı aylık dönem enflasyon rakamlarının memur maaş zammının üzerinde çıkması üzerine enflasyon farkı zammı da astsubay maaş zammına eklendi.

Devlet memurları kanuna göre memur maaş katsayısı üzerinden maaşları ve zamları belirlenen astsubaylar, 2019 yılı 5. toplu sözleşme hükümlerine göre 2020 yılı için her iki altı aylık dönem için %4 + %4 olarak maaş zammı alacaklardır.

Meslek yüksek okulunda 2 yıl boyunca eğitim alan ve başarıyla okullarından mezun olan astsubaylar ülkenin dört bir noktasındaki askeri birliklerde göreve başlar. 

2020 yılı için açıklanan ilk 6 ayın rakamlarına göre enflasyon yüzde 5,75 artmış durumda. Memurlar 2020’nin ilk altı ayı için yüzde 4 zam aldı. 2. altı ayı için de yüzde 4 zam alacak.

Haziran ayında açıklanan enflasyon rakamları ile beraber memur ve emeklilerin alacağı enflasyon da farkı netleşti. Memurlar yüzde 4 zammın yanında, Memur ve emekliler yüzde 1,75’te enflasyon farkı alacak.

Astsubay maaşları  6 bin TL civarındadır. Bu miktar yukarıda bahsedilen unsurlara bağlı olarak değişebilir. Personellerin maaşlarını etkileyen en önemli unsur ise terör tazminatıdır. Örneğin doğu bölgelerinde, sık sık operasyon yapılan bölgelerde çalışan personeller batı illerinde çalışan personellere kıyasla 1000-1500 TL daha yüksek ücret alır. Örneğin görev tazminatını tam alan bir personelin maaşı 7-8 bin TL’ye kadar yükselebilmektedir. 


NOT: Türkiye gibi yaklaşık 100 yıldır savaşlar, krizler atlatan, terör örgütleri ile mücadele eden, Doğu Akdeniz, Orta Doğu, Ege gibi kriz alanlarında bayrak dalgalandıran bir ülkede asker olarak görev yapmanın hiçbir maddi karşılığı olamaz. Hiçbir miktar Mehmetçiklerin üstün başarı ve gayretlerinin karşılığını veremez. Bu nedenle bu mesleği para için yapmak isteyenlere veya bu mesleği yapan personelleri aldıkları maaşlarla yargılayanlara tekrar düşünmeleri konusunda telkin de bulunmayı bir borç biliriz.Astsubay çavuş rütbesiyle mesleğe yeni başlayan astsubay maaşı 5 bin 500 TL civarındadır. Ancak bu miktar kıdem ve rütbe artışına bağlı olarak zaman içinde yükselecektir. 

Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşları Ne Kadar?

Astsubaylar arasında en üst rütbe ” Ast. Kıdemli Başçavuş” rütbesidir. Bu personeller meslekte uzun yıllar ülkelerine hizmet vererek bu rütbeye yükselebilirler. Bu kapsamda bir örnekle bu personellerin aldıkları veya alabilecekleri ücretleri anlatalım. Örneğin Meslekte 21 yılı tamamlamış astsubay kıdemli başçavuşlar 2020 yılında 6 bin 500 ile 7 bin TL arasında maaş alırlar. Terör örgütü ile mücadele edilen, sık sık operasyona çıkılan bölgelerde çalışan personeller 1000 TL ile 1500 TL arasında da terör tazminatı alacaktır. Bu kapsamda personellerin aldığı aylık bir hayli yükselecektir.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AVCILAR BELEDİYE BAŞKANINI BİZİMKÖY’DE AĞIRLADI

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı olan Avcılar Belediye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir