Toplu taşımaya HES kodu ile binilecek -  Vatan Kocaeli - Vatan Kocaeli Gazetesi
20 Ekim 2020 Salı

Toplu taşımaya HES kodu ile binilecek –  Vatan Kocaeli

Haber albümü için resme tıklayın

Covid-19 salgınına karşı mücadele kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yeni bir uygulamaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Kocaelinde toplu taşıma hizmetinde kullanılan Kocaeli Karta HES kodu özelliği getirilecek. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığının HES Servisi ile ilgili testleri devam ediyor. Bakanlık onayı ile birlikte HES sorgusu ile toplu taşıma araçlarına binilmesi sağlanacak.

KOCAELİ KART HES UYGULAMASINA ENTEGRE EDİLECEK

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına karşı mücadele devam ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi salgının en az zararla atlatılması ve bu doğrultuda bulaşma riskinin azaltılması hastalık tanısı konulan kişiler ile temaslı durumundaki kişilerin tespit edilerek izolasyona tabi tutulmasını sağlamak için yeni bir uygulamaya hazırlanıyor. Yapılan çalışma kapsamında Sağlık Bakanlığınca salgın dönemi için hazırlanan Hayat Eve Sığar uygulaması Kocaelinde toplu taşıma hizmetinde kullanılan Kocaeli Karta entegre edilecek.

UYGULAMA YAKINDA BAŞLIYOR

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 29.09.2020 tarih ve 15993 sayılı Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Sorgulaması konulu genelgesinin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Ulaşım Dairesi Başkanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve Kocaeli geneline hizmet veren elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri yüklenicisi Kent Kart A.Ş.  yetkililerince çalışmalar devam ediyor. Genelge içeriğine uygun olarak tüm hızıyla devam eden çalışmalarda sona gelindi. Toplu taşıma araçlarında HES kodu ile binişlerin çok yakında başlayacak.

GENELGE YAYINLANDI

Genelge gereği şehir içi toplu ulaşım aracıyla otobüs metro metrobüs vb. yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar HES uygulaması arasında gerekli entegrasyon yapılacak.

İHLAL VALİLİK VE KAYMAKAMLIĞA BİLDİRİLECEK

Çalışma tamamlandığında Covid19 hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan vatandaşlara ait kişiselleştirilmiş seyahat kartlarının izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak. Covid19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle izolasyonda olması gerektiği kendisine bildirilmesine rağmen şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgilerinin gerekli idari yaptırımların uygulanması ve gerekiyorsa suç duyurusunda bulunulması için İçişleri Bakanlığı aracılığıyla eİçişleri sistemi üzerinden elektronik olarak Valilik veya Kaymakamlıklarla paylaşılacak.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Refakatçi meselesi.. –  Vatan Kocaeli

Tüm dünyayı etkisine alan korona belası yüzünden dengeler değişti. Artık hiç bir şey eskisi gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir