TBMM'ye işsizlik ve istihdam ile ilgili yeni kanun teklifi geldi - Vatan Kocaeli Gazetesi
27 Ekim 2020 Salı

TBMM’ye işsizlik ve istihdam ile ilgili yeni kanun teklifi geldi


Türkiye’de Covid-19 döneminin ekonomideki olumsuz etkilerinden vatandaşların minimum düzeyde etkilenmesi için çalışmalar devam ediyor. İşsizlik düzenlemesi ve istihdama teşvik ile ilgili TBMM’ye gelmiş durumda. İşsizlik sigortası kanununda değişiklik öngören bu teklif ile bir çok işini kaybeden vatandaş yeniden iş bulma şansına sahip olacak.

Teklif ile birlikte Kısa Çalışma Ödeneği ve işten çıkarma yasağının bitişi ile devam edecek olan Normalleşme Desteği’nin Cumhurbaşkanı tarafından uzatma yetkisine uzatılma getirildi.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARARLANANA MÜJDE

Bu süreçte işsizlik ödeneğinden ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanan kişilerin 90 gün içinde işe başlamaları ve iş yerinde 12 ay kesintisiz çalışmaları halinde uzun vadeli sigorta primlerinin tamamının İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanması sağlanacak. Bu da işini kaybetmiş veya Covid sürecinde destek almış kişilerin istihdamına katkı sağlayacak.

Kanun teklifi ile ayrıca normalleşme döneminde işverenler tarafından son 16 aylık dönemdeki en düşük sigortalı sayısına ek olarak istihdam edilecek her bir çalışan için işe alındığı tarihten itibaren fiilen çalıştırılacaklara ücret desteği ve ilave olarak işe alınacaklardan işveren tarafından ücretsiz izne ayrılacaklara nakdi ücret desteği verilmesi, işsizlikle mücadele kapsamında istihdamın korunması ve artırılması amacıyla özel sektör işverenlerine kolaylık ve başta dezavantajlı gruplar olmak üzere işsizlerin istihdam edilmelerinin sağlanması sağlanacak.

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son dakika Türkiye 26 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı! Son haftaların en yüksek hasta sayısına ulaşıldı

Son dakika Sağlık Bakanlığı tarafından merakla beklenen Türkiye’nin 26 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı. Açıklanan corona …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir