Tavuklu Pilav Satanlar Ne Kadar Kazanıyor? - Vatan Kocaeli Gazetesi
29 Ekim 2020 Perşembe

Tavuklu Pilav Satanlar Ne Kadar Kazanıyor?


Tavuklu Pilav Satanlar Ne Kadar Kazanıyor? son günlerin merak edilen sorularından birisi oldu. İş kurma hayali ile değişik fikirler arayanlar için seçenekler arasından yer alan tavuklu pilav satışı hakkında detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Tavuklu Pilav Satanlar Ne Kadar Kazanıyor? Seyyar Pilav Satanların Maaşları – Pilav Nohut Satıcıları Kaç Para Kazanıyor?  En İyi Tavuk Pilavcılar Nerede ? İşte detaylar…

Tavuklu Pilav Satanlar Ne Kadar Kazanıyor?

Tavuklu pilav satan iş yerleri veya seyyar satıcıların aylık kazançları 3000 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir. Özellikle büyük şehirlerde isim yapmış bazı seyyar satıcılar tavuklu pilav satarak oldukça iyi kazançlar elde etmektedirler. Böyle bir iş kolu olunca bayilik veren firmalar bile ortaya çıktı. Nohutlu pilav ve tavuklu pilav satarak para kazanmak için çok fazla sermayeye gerekmediğinden ilgi odağı olan meslekler arasında yer almaktadır.

Sermaye

Tavuklu pilav satmak için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu işi bir iş yeri kiralayarak yapabileceğiniz gibi seyyar bir araba ile de bu işe başlayabilirsiniz. İş yerinin konumu önemlidir. Bu yüzden eğer tavuklu pilav işine girecekseniz eğer açacağınız iş yeri işlek cadde veya yerler üzerinde olmalıdır. Seyyar olarak bu işi yapacaksanız ise deniz kenarları sahil bölgeleri veya araçların rahatça durabilecekleri yerleri tercih etmelisiniz. Tavuklu pilav işinde sermaye konusu da ikiye ayrılmaktadır.

Eğer bir iş yeri açarak bu alanda hizmet vermek istiyorsanız bir takım masraflarınız olacaktır. İş yerinin kirası hava parası içinin dizaynı vergiler vb. konularında sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Bir avm içinde tavuklu pilav ile ilgili bir yer açacaksanız ortalama 100.000 TL sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Seyyar olarak yapacaksanız ise ortalama 4-5 Bin liralık seyyar bir araba ile belediyeye bulunduğunuz alan ile ilgili ödeyeceğiniz ücretler dışında pek bir sermayeye ihtiyacınız olmayacaktır.

Tavuklu Pilav Maliyetleri

Tavuklu pilav için ister iş yeri açın isterse seyyar olarak satış yapın pilav ve tavuk pişirmek için size gereken malzemeler olacaktır. Tavuklu pilav yaparken önceliğiniz lezzet olmalı. Sizden bir tabak pilav yiyen müşteri bunu başkalarına anlatmalı veya sürekli size tavuklu pilav yemek için geri gelmelidir. Tavuklu pilav için öncelikli olarak çok iyi bir pirinç markasını seçmelisiniz. Yapacağınız pilavın kalitesi için kullanacağınız tereyağı zeytinyağı veya diğer yağların da kalitesi önemlidir.

1 kg. pirinçten 250 gram porsiyonlarda  12 kişilik pilav çıkar. Bu miktarı porsiyon gramını azaltarak artırmak mümkündür. Müşterilerinize doyurucu bir lezzet sunmak istiyorsanız bu gramaj uygundur. İyi bir pirincin kilosu 10-15 TL arasında değişir ki siz zaten bunun toptan alacağınız için uygun fiyatlı alacaksınız. İçine kattığımız malzemeler ile birlikte 1 kg. Pirinç pilavından tavuğu ile beraber 15 tabak satış yaptığımızda tabağı 5 TL den 75 TL kazanç sağlamış oluruz. Bunun 25 TL sini masrafa sayarsak eğer kalan 50 TL bizim işçilik ve satış yani karımız olacaktır. Bu hesaptan yola çıkarak günde 100 tabak tavuklu pilav satan bir seyyar satıcıya temiz 300-350 kar kalır. Bu  hesapları makaleyi kaleme aldığımız tarihteki fiyatlar baz alarak hesaplamaktayız. Hesaplamalar tahminlere ve araştırmalara dayanmaktadır.

İzin

Tavuklu pilav satmak için bir takım izinlerin alınması gerekmektedir. Çünkü satılan ürünler direk olarak insanlar tarafından tüketildiğinden bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Zaman zaman basından da izlediğimiz bir çok seyyar satıcı zabıta ve sağlık görevlileri tarafından men edilmekte. İşte bunlara maruz kalmamak için gereken tüm izinlerin alınması gerekmektedir. Belediyeler bu konuda sizlere nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda yol gösterecektir. İzin almadan satış yapmak hem kanunen mümkün olmayıp hemde insan sağlığı açısından tehlikeli olacağı için önce izin konusunun halledilmesi önceliğiniz olmalıdır.

Tavuklu Pilav Satanlar Ne Kadar Kazanıyor?

Kimler Tercih Ediyor

Tavuklu pilavı küçüğünden büyüğüne her yaşta insan yemektedir. Gündüz vakitlerinde özellikle öğrenciler tarafından oldukça fazla tüketilen tavuklu pilav öğlen saatlerinde yemek molası veren memurlar tarafından tüketilmektedir. Akşam saatlerinde ise iş çıkışı işçiler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Gece saatlerinde hemen herkes tarafından tüketilen tavuklu pilav gecenin ilerleyen saatlerinde ise gece kulüpleri ve eğlence mekanlarından çıkanlar tarafından uğrak yeri olurlar.

En İyi Tavuk Pilavcılar Nerelerde

Bu konuda her il ve ilçenin belli başlı ustalaşmış ve isim yapmış belli tavuk ve pilavcılar vardır. Bu yerler zaman içinde lezzetli pilavları ile meşhur olmuşlardır. Özellikle İstanbul ilinde hemen her ilçede bir çok tavuk pilav işi yapan satıcı vardır. Ancak bunlar arasından hangilerinin meşhur olduğu ve lezzetli pilavlar yaptığı da merak edilen konular arasındadır. Tatmadığımız bir pilavın reklamını yapmamak adına sizlere burada isim vermeyeceğiz. Aynı şekilde Ankara ve İzmir illerinde de tavuk ve pilav satan ve bu konuda ünlenen bir çok isim bulunmaktadır.

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son Dakika: Hobi Bahçesi Yasası Kanun Tasarısı Meclisten Geçti! Hangi Hobi Bahçeleri Yıkılacak, Bahçesi Olanlar Ne Yapacak?

Özellikle de pandemi döneminde satışları rekor seviyelere yükselen hobi bahçeleri hakkında beklenen yasal düzenleme yapıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir