14 Temmuz 2020 Salı

Taşerona Üzücü Haber Geldi! Kadro Kararları Belli Oldu – Yaşam


Büyütmek için resme tıklayın

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sorulan MEB de ki kadro bekleyen taşeronlarla ilgili karar alındı. Herhangi bir kadro söz konusu değil. 

Son zamanlarda gündemlerden düşmeyen binlerce taşeron işçisinin kadro alımına dair hükumetten açıklama geldi. 

Muğla Milletvekili Avukat Burak Erbay tarafından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a cevaplaması için bir soru önergesi sunuldu. Bu önerge kapsamında öğretmenevlerinde çalışan taşeron işçinin kadroya alınıp alınmayacağı ile ilgiliydi. Ziya Selçuk’un soruyu yanıtlamasının ardından CHP İzmir Millervekili Kani Beko: 

” Cumhurbaşkanı 2018 yılında kamuda, belediyelerde ve özel idarelerde çalışan işçilere bir müjde vermişti, demişti ki: “Biz taşeron işçilerine kadro vereceğiz.” Evet, kadro verildi. Külliyede, MİT’te, Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde çalışan bazı taşeron işçisi olan arkadaşlarımıza kadro verildi. Bunun dışında kalan 750 bin işçi arkadaşımızı da şirketlere geçirdiler. Bu hassas bir konu, kamudaki, belediyelerdeki ve özel idaredeki arkadaşlarımızın sorunlarına çare bulalım” 

dedi. 

Ziya Selçuk’tan Taşerona Kadro Açıklaması

Ziya Selçuk konuyla alakalı: 

“Bakanlığımıza bağlı toplam 553 öğretmenevi ve akşam sanat okulu bulunmaktadır. Öğretmenevi ve akşam sanat okullarında toplam 2167 belirsiz sözleşmeli işçi personel çalışmaktadır. (696 sayılı KGK’nın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle 1978 belirsiz süreli işçi personel çalışmaktadır) Öğretmenevi ve akşam sanat okullarının 696 sayılı KHK kapsamında olmamaları nedeniyle bu kurumlarda hizmet alımı yoluyla çalışan 1963 işçi personelin kadroya geçirilmesi söz konusu değildir. Öğretmenevi ve akşam sanat okullarında hizmet alımı yoluyla çalışan 1963 işçi personelden hiçbirisi kadroya geçirilmemiştir.”

dedi. 

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 MSÜ Ön Başvuru Sonuçları Açıklandı!

* MSÜ ÖN BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 2020 ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİN SÜRECİ1. MSB Milli Savunma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir