Suudi Arabistan'ın Ambargo Kararı Konut Satış Rakamlarını Da Vurdu! - Vatan Kocaeli Gazetesi
31 Ekim 2020 Cumartesi

Suudi Arabistan’ın Ambargo Kararı Konut Satış Rakamlarını Da Vurdu!


Skandal bir karara imza atarak Türk mallarını boykot edeceğini duyuran Suudi Arabistan bu seferde radarına Türkiye’den konut olan Suudileri aldı. Geçen sene Eylül ayında 214 adet konut satın alan Suudi Arabistan vatandaşları bu sene Eylül ayında yaptırım tehdidi korkusu ile sadece 52 adet konut satın aldı.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yaşanan gerilim konut satışlarına da yansıdı. Suudi Arabistan hükümeti tarafından uygulanan yaptırım tehdidi sonrasında konut satış rakamlarında da düşüş yaşandığı gözlemlendi. 

Cemal Kaşıkcı cinayeti sonrası gerilen ilişkiler iki ülke arasında yapılan karşılıklı açıklamalar sonrası Suudi Arabistan’da boykot çağrıları ve ambargo kampanyaları çizmeyi aştı. Ülke genelinde Türikye’den konut alan Suudi Arabistan vatandaşlarınınt takibe aldığı öğrenildi.

SUUDİ ARABİSTAN VATANDAŞLARI YAPTIRIM KORKUSU İLE EV ALMAKTAN VAZGEÇTİ! 

Yaşanan düşüşün en büyük nedeni Suudi Arabistan kamuoyunda oluşan büyük baykot ve ambargo kampanyası ile Suudi Arabistan hükümeti tarafından ilerleyen dönemde yaptırım uygulamasına maruz kalma korkusu gösterildi. 

Suudi Arabistan Genel İstihbarat Müdürlüğü tarafından 100 bin doların üzerinde ülkeden para çıkaran kişilerin takip altına alındığı, Türkiye’ye para gönderen kişilere ise para cezası uygulaması başlatıldığı öğrenilmişti. 

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman tarafından verilen talimat ile daha önce Türkiye’den ev alan kişilerin de evlerini satmaları talep edilmişti. 

Emlak365.com 

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konut Sektöründe Faizler Yükseldi Fiyatlar Düştü! Faizler Yeniden Düşecek Mi?

Konut sektöründe kredi faiz oranlarına dair kampanyaların sunulmasıyla birlikte yaz aylarında fiyatlar doğrudan etkilendi. Pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.