Süt Parası Nasıl Alınır? 2020 Süt Parası Ne Kadar? Süt Parası Kimlere Ödenir, Kimlere Ödenmez? - Vatan Kocaeli Gazetesi
28 Ekim 2020 Çarşamba

Süt Parası Nasıl Alınır? 2020 Süt Parası Ne Kadar? Süt Parası Kimlere Ödenir, Kimlere Ödenmez?


KamuAjans.com – Çalışsın ya da çalışmasın her anneye devlet iki önemli ödeme yapıyor. Birincisi doğum yardımı ikincisi ise süt parası. Bu paralardan süt parası hakkında merak edilen detayları araştırdık.

Doğum hazırlığında olan anne adaylarının kendisi yada eşinin sigortalı olması durumunda Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından anne adaylarına süt (emzirme) parası adıyla bir kereye mahsus ödeme yapılmaktadır.

2015 yılından sonra uygulanmaya başlanan süt parası doğum yapan anne adaylarına her doğum için ayrı ayrı olarak bir kere olmak üzere ödenmektedir. 2020 Yılı Süt Parası’nın ne kadar olduğu merak konusu.

Devletin vatandaşlara yönelik onlarca hizmetinden biri olan süt (emzirme) parası kadınların doğum öncesi ve sonrası dönemleri daha huzurlu bir şekilde geçirmesi için çalışan annelere yönelik sosyal yardımlardan biri olarak biliniyor.

SÜT PARASI KİMLERE ÖDENİR?

4A (SSK) ve 4B (BAĞ-KUR) sigorta kollarına mensup olarak hizmet akdine bağlı ya da kendi adına ve hesabına yaptıkları çalışmalardan dolayı aylık alan anneler ve babalar emzirme ödeneği desteğinden yararlanabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre bu kişilere kendi kurumları tarafından ödeme yapılmaktadır.

SÜT PARASI NE KADAR?

2020 yılı içinde belirlenen asgari ücret baz alınarak süt parası 202 TL olarak belirlenmiştir.

SÜT PARASI NASIL ALINIR?

E-Devlet uygulaması üzerinden sorgulanan süt parası Ziraat bankası ve PTT şubeleri tarafından ödenmektedir. Kimlik ile birlikte teslim alınabilir.

Vatan Kocaeli Gazetesi

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev Hanımlarının Emeklilik Başvuru Aşamaları

Hükümetin yeni düzenlemesi ile ev hanımları artık sigorta başlangıçları olmasada kolaylıkla belirlenen şartları sağlamaları durumunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir