SGK Girişi Olanlara Dev Müjde Geldi! Başvuranlara 801 TL Ödeme Yapılacak... - Vatan Kocaeli Gazetesi
1 Kasım 2020 Pazar

SGK Girişi Olanlara Dev Müjde Geldi! Başvuranlara 801 TL Ödeme Yapılacak…


Vatandaşlar bu zor günlerde nakit para desteklerine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyarken devletinde destek ödemeleri tüm hızı ile sürüyor. Devletin farklı kurumları çok sayıda farklı isim ile başvuru yapan kişilere ödemeler yaparken ne yazık ki pek çok kişi bu ödemelerden haberdar olmadığı için yararlanamıyor.

Özellikle de SGK tarafından yapılan çok sayıda ödeme ne yazık ki vatandaşlar tarafından bilinmediği için hesaplarda kalıyor ya da başvuru yapılmadığı için hiç ödenmiyor. Bunlardan biri de cenaze yardımı olarak öne çıkıyor. Sigortalı olan bir kişinin vefat etmesi durumunda SGK ölen kişinin yakınlarına başvuru yapmaları halinde cenaze yardımı ödemesi yapıyor.

SGK CENAZE ÖDENEĞİ YARDIMI 2020!

Vefat eden kişinin yakınlarına ödenen SGK yardımları arasında en dikkat çekenlerden biri de cenaze yardımı parasıdır. Bu yardım tutarı ile bir defaya mahsus olmak üzere SGK çalışanı olan kişinin yakınlarına cenaze giderlerinde kullanmak üzere ödenek yardımı yapılmaktadır. Peki, cenaze yardımı nedir, cenaze parası nasıl alınır, cenaze desteği başvurusu nereden, nasıl yapılır?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre her sene zam yapılan cenaze yardımı 2019 yılında 716 lira olarak ödenirken 2020 yılında TÜFE oranı üzerinden arttırılarak 801 TL olarak uygulanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CENAZE YARDIMI ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİR?

Söz konusu ödeneği almak isteyen kişilerin vefat eden yakınlarının mutlaka sigortalı olması şartı aranmaktadır. Sigortalı olan kişinin vefat etmesi durumunda ilk başvuru hakkı sahibi nikahlı eşidir. Vefat eden kişi evli değilse bu durumda nüfusa kayıtlı olan çocuğu başvuru yapma hakkına sahiptir. Kişinin çocuğu da yoksa başvuru hakkı anne ve babasına geçer. Sıralamada bir sonraki hak sahibi kardeşleridir.

Birinci derecede yakın akrabası bulunmayan kişilerin ise cenaze giderlerini karşılayan kişi bu giderlere ait faturaları ibraz etmesi halinde ödeme alabilmektedir. Ancak birinci derece yakın akrabasının bulunması durumunda ne yazık ki SGK diğer kişilere ödeme yapmamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CENAZE ÖDENEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Vefat eden kişinin sigortalı olması,

Sigortalı olan kişinin meslek hastalığı ya da iş kazası sonucu vefat etmesi,

Yaşlılık, malullük, sürekli iş göremezlik raporu bulunması durumunda cenaze ödeneği parası verilmektedir.

Vefat eden kişinin adına en az 360 günlük yaşlılık ve ölüm sigortası prim bildirimi yapılmış olması şartlarının taşınması halinde ise yukarıdaki şartlar aranmaksızın başvuru yapan kişilere 801 TL cenaze ödeneği parası verilmektedir.

Ancak söz konusu para sadece başvuru yapılması halinde verilmekte olup başvuru yapmayan kişilere ödenmemektedir.

YAZAR: Ömer Yılmaz

Gölcük İhsaniye Anadolu Lisesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İletişim Fakültesi 2017 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TFF Her şeye rağmen diyerek amatör liglerin başlayacağı tarihi açıkladı!

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 2021 amatör liglerin ne zaman başlayacağı hakkında resmi açıklama yaptı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.