14 Temmuz 2020 Salı

SGK dan Paranızı Alın! SGK Toplu Para İadesi Son Günler


SGK’dan paranızı alabilirsiniz. Memurlar ve işçiler emekli olmak için fazladan ödedikleri paralarını geri alabilirler. Ayrıca vefat eden sigortalıların yakınlarına ölüm maaşı bağlanmamışsa primleri geri alabilirsiniz. SGK toplu para iadesi nasıl geri alınır? SGK toplu para iadesi başvurusu nasıl yapılır?

Milyonlarca vatandaş emekli olma hayaliyle SGK’ya para ödemesi yapıyor. Bu kapsamda emekli olabilmek için yeterli gün ve prim ödemesi yapılması gerekiyor. Bu durumda fazladan yatırılan prim ödemeleri ve kullanılmayan primler vatandaşlara SGK tarafından geri ödeniyor. Peki SGK’dan primler nasıl geri alınır?

Prim ödemleri 2 farklı şekilde geri alınabilir. Buna göre yaşı emeklilik yaşına gelmiş ancak gün sayısı yeterli olmayanlar bugüne kadar ödedikleri primleri SGK’dan geri alabilirler. Bir başka toplu para iadesi de çalışan kişinin primi kazancından daha fazla yatırılmışsa bu paraları geri alabilir.

Emeklilik hayali ile prim ödemeleri yapan ancak şartları sağlayamayacakları kesinleşen kişiler için toplu para iadesi oldukça uygun bir seçenek. Bu sayede paralarınızı SGK’dan toplu olarak geri alabilirsiniz. Peki emeklilik hayalinden vazgeçenler bu toplu primlerini nasıl alabilecek?

Sgk prim ödemesi iadesi için nereye başvurulur?

Toplu para iadesi almak için Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezlerine resmi olarak dilekçe ile başvuru yapmak gereklidir.

Kimler toplu para iadesi alabilir?

SGK’dan toplu para iadesi alabilecekler;

4/A ve 4/B sigortalıları,

1.10.2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar,

 4/C sigortalıları,

çalıştığı işten ayrılanlar,

iş yerini kapatanlar,

yaşı geldiği halde emekliliğe hak kazanamayanlar

YAZAR: Dilara Akkoyun

Kocaeli Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 MSÜ Ön Başvuru Sonuçları Açıklandı!

* MSÜ ÖN BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 2020 ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİN SÜRECİ1. MSB Milli Savunma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir