14 Temmuz 2020 Salı

Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (30.06.2020)


BIST100

Güne dün pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi bankacılık endeksi öncülüğünde yükselişini devam ettirerek günü %1,02 yükselişle 115.843 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi %3,68 yükselişle güçlü pozitif ayrıştı. Mayıs ayı BDDK verilerinin bankalar için güçlü karlılığa işaret etmesi ve BIST-30 hisseleri için açığa satış yasağının kalkacağına yönelik beklentiler bankalardaki güçlü yükselişi destekledi. Yurtdışı borsalar haftaya yükselişle başlarken, ikinci dalga endişelerine rağmen global risk alma iştahı tekrar güçlenmeye başladı. VIX endeksi 32 seviyelerine hafif gerilese de endeks 25 seviyeleri altına gelmedikçe başta ABD borsaları olmak üzere volatilite ve kar satışı riskinin devam ettiğine işaret etmeye devam edecektir.

TL, Em para birimlerinden bağımsız yatay sıkışık seyrini devam ettiriyor. CDS’ler hafif yükselerek 497 seviyelerinden günü kapatırken, yüksek seyrini devam ettiriyor. Değerleme olarak geride kalan bankacılık endeksindeki güçlenme isteği kısa vadede devam edebilir. Buna bağlı olarak BIST’in kısa vadede banka hisseleri öncülüğünde yabancı satış baskısının da ortadan kalkmasıyla yükselişini devam ettirmesi beklenmektedir. Yurtdışı borsalarda ise dalgalı seyir ve kısmen volatilite devam edebilir. Yurtdışı borsalarda ikinci dalga endişeleriyle kar satışları yaşansa da BIST pozitif ayrışarak yükseliş eğilimini koruyabilir. ABD ve Almanya vadelileri BIST kapanışına göre yükselişle seyrediyor. Asya borsalarında alıcılı bir seyir hakim. Endeksin güne alıcılı bir eğilimle başlamasını ve kar satışları yaşansa da yükseliş trendini sürdürmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sektörlerden Haberler – (13.07.2020)

*Favipiravir etken maddeli ilacın Türkiye’deki üretimi başladı Abdi İbrahim ile Novelfarma arasında yapılan iş birliği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir