Resmi Nikah Başvurusunda Gerekli Belgeler Neler? Resmi Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır? - Vatan Kocaeli Gazetesi
24 Ekim 2020 Cumartesi

Resmi Nikah Başvurusunda Gerekli Belgeler Neler? Resmi Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır?


Ülkemizde yaz aylarında tavan yapan düğünler öncesinde nikahlarını yapmak isteyen çiftler için nikah başvuruları hakkında bilinmesi gerekenleri haberleştirdik.Ailesinin ve sevdiklerinin şahitliğinde dünya evine girme planları yapan çiftler için resmi nikah sürecinde lazım olacak bilgiler haberimizde! Sağlık raporu, nüfus kayıt örneği ve diğer bazı nikah evrakları, belediyelere yapılan nikah başvurularında talep ediliyor. Resmi nikah için uygun gün alan ve nikah belgelerini sorunsuz hazırlayan çiftler o mutlu gün geldiğinde muradlarına eriyorlar. Evlilikle sürecine girmiş çiftlerin aklına takılan sorular olabilir. Evlilik için gerekli belgeler neler? Nikah başvurusu nasıl yapılır? Nikah başvuru işlemleri nerede ve nasıl yapılır? 

Mutlu bir yuva kurmak hayaliyle nilah işlemlerine başvuran çiftler, nikah için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra nikah dairesinde sevdiklerinin huzurunda yeni bir hayata adım atarlar. Nikah iş ve işlemleri belediyeler tarafından yürütülmektedir.

Koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirlerden evlilik planları yapan çiftler de nasiplerini almıştı. Mart ayında çok sıkı bir şekilde uygulanan tedbirler yavaş yavaş gevşetilmeye başlandı. Kısıtlamalar kapsamında nikah salonları, nikah işlemleri yer almasa da her belediye kendi özel şartlarına göre tedbirleri yürürlüğe koydu.

İçişleri Bakanlığı Tarafından Yayınlanan Genelge

1. Nikâhlar, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün olduğunca açık havada yapılacak ve süre mümkün olduğu kadar kısa tutulacak.

2. Nikâh merasimi yapılacak mekânların işletmecileri tarafından genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine ilişkin mesafe planı hazırlanacak. Tesisin misafir kapasitesi mesafe planına göre belirlenecek. Bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilecek ve kapasite bilgisi tesisin girişinde görülebilir bir yere asılacak.Hazırlanan plan çerçevesinde mekânın girişlerinde ve sıra oluşabilecek her noktada mesafeyi sağlamaya yardımcı yer işaretlemeleri yapılacak.

3. Kurallar, mesafe, maske kullanımı ve temizlik uygulamalarına ilişkin bilgilendirme afişleri nikâh yapılacak mekanların girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılacak.

4. Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak, 38 dereceden yüksek olanların en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak.

5. Mekân girişlerinde dezenfektan/el antiseptiği bulundurulacak ve misafirlerin ellerini dezenfektan/el antiseptiği ile temizlemelerinden sonra içeri girişleri sağlanacak.

6. Nikâh yapılacak mekânlara maske takılarak girilecek, işletme sahiplerince mekânın girişinde yeterli miktarda maske bulundurulacak. Maskesiz misafirlere mekân girişinde maske dağıtılacak. Nikâh merasimi sürecinde de maske takılması (gelin, damat, nikâh memuru ve şahitler dâhil) sağlanacak.

7. Nikâh Merasimi Yapılacak Mekânlar;

A. Yemek, kokteyl vb. ikram yapılarak nikâh merasimi düzenlenen mekânlarda;

• Misafirlerin oturma düzeninde masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecek.
• Mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafir grubu için uygulanmayacak.
• Her masada yeterli sayıda en az %70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği bulundurulacak.
• Nikâh esnasında veya akabinde yemek, ikram, kokteyl vb. olması durumunda 30 Mayıs tarihli valiliklere gönderilen genelge hükümlerine uyulacak.

B. Nikâh salonu olarak kullanılan masasız (sandalye/koltuk düzeni olan) mekânlarda;

• Sabit sandalye/koltuk düzeni olan nikâh mekânlarında oturma düzeni bir sandalye/koltuk boş olacak şekilde misafir kabul edilebilecek.
• Sabit sandalye/koltuk düzeni olmayan nikâh mekânlarında oturma düzeni sandalye/koltuklar arası 1 metre mesafe olacak şekilde misafir kabul edilebilecek.
8. Gelin ve damadın bekleme odaları gibi alanlar için mümkünse doğal havalandırması olan (pencereli) odalar tercih edilecek.

9. Nikâh merasiminde karşılama, uğurlama ve takı töreninde tokalaşma ya da temasa neden olan davranışlardan uzak durulacak ve mesafe korunacak.

10.Takı merasimi, hediyelerin salonun uygun bir yerine konulacak sandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılacak.

11.Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak, fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kuralına riayet edilecek.

12.Nikâh yapılan mekânlardaki ortak kullanım alanlarında (ana salon, bina girişi, kantin/kafeterya, lavabolar vb.) el antiseptiği veya dezenfektan bulundurulacak. Teması mümkün olduğunca azaltabilmek için bunların mümkünse fotoselli olmaları sağlanacak.

13.Aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafirler için ortak kullanım alanlarında (oturma düzeni dâhil) mesafe şartı aranmayacak.

14.Bu genelge kapsamında nikâh yapılacak mekânlarda temasa neden olabilecek dans/oyun vb. amaçla müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılmayacak. Ancak sadece misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılabilecek.

15.Nikâh mekânı bünyesinde bulunan mescitler Mayıs ayında valiliklere gönderilen genelge hükümlerine uygun olarak kullanıma açılabilecek.

16.Genel tuvaletlerin giriş kapısı mümkünse otomatik kapı sistemi olarak düzenlenecek. Düzenlenememesi halinde uygun şekilde paravan konularak giriş kapıları açık tutulacak. Ayrıca tuvaletlerde devamlı sıvı sabun, tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu ve çöp kutusu bulundurulacak ve teması mümkün olduğunca azaltabilmek için muslukların, sıvı sabun ünitelerinin mümkünse fotoselli olmaları sağlanacak. El kurutma cihazlarının kullanımına izin verilmeyecek.

17.Merkezi havalandırma sistemleri bulunan alanların havalandırması doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenecek. Kapı ve pencereler açık bırakılarak doğal havalandırma sağlanacak ve havalandırma sistemlerinin kullanımı ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığının İklimlendirme Rehberinde belirtilen kurallara uyulacak.

18. Kapalı alanlarda yapılacak nikâh merasimlerinde mekânın sağlıklı havalandırılması için iki nikâh merasimi arasında en az 15 dakikalık zaman bırakılacak, bu süre zarfında şartlara göre kapı/pencere açılarak veya merkezi sistemlerle doğal hava sirkülasyonu sağlanacak.

19. Genel kullanım alanlarına atık kutuları konulacak, bu kutuların sadece maske, eldiven gibi temizlik malzemeleri için kullanılacağı belirtilecek ve bu atıklar imha edilirken diğer atıklarla birleştirilmeyecek.

20. Nikâh yapılacak kapalı mekânlarda bulunan çocuk oyun alanları kapalı olacak, açık mekânlarda bulunan çocuk oyun alanlarındaki sık dokunulan yüzeylerin temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak. Ulaşılabilir alanlarda el antiseptiği bulundurulacak. Covid­- 19 bulaşma riskini artıracağı için 1 metreden yakın temas gerektiren aktiviteler yapılmayacak.

21. Park hizmetinin verilmesi halinde araçta temas edilen her nokta (kapı kolu, direksiyon, vites vb.) temizlendikten sonra araç misafire teslim edilecek.

22. Asansörlerin kullanımı sınırlandırılacak, kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilecek ve bu sayı asansör girişinde belirtilecek. Asansör içerisinde mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecek.

Resmi Nikah Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Nikah başvuruları belediyeler aracılığıyla alınmaktadır. Çiftlerden en az birinini ikamet ettiği veyaz izin belgesi aldığı ilçeye resmi nikah başvurusu yapılır.

1) Başvuru sonrası evraklar nikâh tarihine 1-6 ay kalana kadar teslim edilmelidir. Bu süre zarfında evraklar teslim edilmediği takdirde rezervasyon iptal edilir.


2) İnternet üzerinden yapılan başvuru ve rezervasyon işleminin tamamlanabilmesi için başvuru evraklarının Nikâh Başvuru Adreslerine teslim edilmesi gerekmektedir.

3) Ödemesi tamamlanmamış hiçbir rezervasyon kaydı işleme alınmamaktadır.

Resmi Nikah için Şartlar Nelerdir?


1) Bay ve bayan adaylar 16 yaşını doldurmadıkça evlenemez. Ancak Asliye Hukuk Mahkemesinden Evlenme İzin Kararıyla evlenebilir.

2) 17 yaşını doldurup 18 yaşından gün alan bay-bayan için müracaata anne ve babayla birlikte gelindiğinde anne ve babanın kimlik aslı ve fotokopileri gereklidir. Müracaata gelemeyen anne ve baba yerine NOTER’den alınacak Muvafakatname’yle çift adayları müracaatta bulunabilir.

3) Boşanmış veya dul olan bayanlar, boşanma ve ölüm tarihinden itibaren 10 ay süresince evlenemez. Ancak bu zaman zarfında evlenmek isteyenler, mahkemeden (Kesinleşmiş) İddet Müddeti Kararı getirecektir. Bu karar, yabancı vatandaşları da kapsamaktadır.

Resmi Nikah için İstenen Belgeler Nelerdir?


Çiftlerden birinin o ilçe sınırları içinde ikameti esastır. 


1) Müracaat sırasında resimli ve bekâr yazılı nüfus cüzdanları asıl ve fotokopileri bulunmak zorundadır. (Ehliyet, Pasaport vb. Kimlik yerine geçen belgeler geçersizdir.)


2)  Vesikalık fotoğraf (6 Ay içinde çekilmiş olacaktır. Biometrik fotoğraf geçersizdir) Vesikalık fotoğraf sayısı ilçeden ilçeye değişiklik gösterebiliyor.

3) Evrak teslimi yapıldıktan sonra Evlenme Cüzdanı ücreti ödenecektir. 


4) Çiftlerin evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını gösteren Sağlık Raporu Aile Hekimliğinden alınacaktır. Yapılan tahlil sonuçlarının Aile Hekimliğine onaylatılması zorunludur. 

– Evrakların geçerlilik süresi 6 ay’dır. 

– Evrak düzenlenme tarihi ile Nikah’ın kıyılacağı tarih arası için geçerlidir.

Nikah iş ve işlemleri ile ilgili tüm detayların yer aldığı EVLENDİRME YÖNETMELİĞİ İÇİN 

TIKLAYINIZ


Dünyayı sarsan virüs salgını ülkemizde evlilik süreçlerinde de alıştığımız normalin dışına çıkmamıza neden oldu. Düğün, kına ve benzeri etkinlikler için salonlar tamamen kapanırken, nikah dairelerinde sıkı önlemler alındı. Peki bu süreçte nikahlar nasıl yapılır? Nikahlara davetli alınıyor mu?

Bazı belediyeler nikah merasimlerinde sadece evlenecek çiftler ile şahitleri kabul ederken, bazıları sınırlı sayıda davetli katılmasına da müsade ettiler. Gelinen süreçte çok sıkı uygulanan bu tedbirler yavaş yavaş genişletiliyor. Daha detaylı bilgiyi ikamet ettiğiniz ve nikah merasiminin düzenleneceği ilçenin belediyesine başvurarak öğrenebilirsiniz.


YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hazine ve Maliye Bakanlığı 500 memur alımı yapıyor! İşte yaş ve KPSS puan şartı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çok önemli bir ilan yayımlanarak  500 Hazine ve Maliye Uzmanı alımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir