Peygamber Süpürgesi Otu Nerelerde Yetişir? Peygamber Süpürgesi (Artemisia Annua Otu) Bitkisi Faydaları Nelerdir? - Vatan Kocaeli Gazetesi
23 Ekim 2020 Cuma

Peygamber Süpürgesi Otu Nerelerde Yetişir? Peygamber Süpürgesi (Artemisia Annua Otu) Bitkisi Faydaları Nelerdir?


Birçok ülkede Kovid-19 yedavisinde kullanılan bir bitki. Peki, peygamber süpürgesi otu faydaları nelerdir? Peygamber süpürgesi (artemisia annua) nerelerde yetişir?

Vatandaşlar tarafından ‘Peygamber Süpürgesi’ olarak tanınan orjinal ismi ise Artemisia Annua olan bitkinin birçok virüse karşı etkili olduğu biliniyor. Kaz Dağlarında adapte olması için çalışmaların yürütüldüğü bitki ile sağlık, turizm ve tarım anlamında bölgede bir hareket sağlanması hedefleniyor.

Anavatanı Çin olan Peygamber Süpürgesi bitkisinin Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde de yetiştiği biliniyor. Bu bitki ateşin düşürülmesinde oldukça faydalı bir bitki. Ayrıca, kuvvet verici, vücut direncini arttırıcı, mide sağlığını koruyucu yararları da kayıtlara geçmiş durumda. Artemisinin diye bir madde ihtiva eden Peygamber süpürgesi (artemisia annua otu) hem bazı hastalıkların tedavisinde hemde güzel kokusu yüzünden bir süs bitkisi olarak kullanılmakta.

Balıkesir Üniversitesi emekli Prof. Dr. Gülendam Tümen bitki ile ilgili şu açıklamalarda bulundu. ”Yapılan araştırmalarda, Artemisia Annua, Kovid-19’un en önemli tedavi ilaçlarından biri olarak gösterilmekte. Bugün Çin, Malezya, Endonezya, Madagaskar gibi ülkelerin vazgeçilmez Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilacı şimdi ülkemizde üretilmek üzere ilk adım atıldı. Bitki gelişimini tamamladıktan sonra ekstraksiyon yöntemiyle ekstreleri hazırlanıp, halkımızın kullanımına sunulacaktır”

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hayırlı Cumalar! Sevdiklerinize en güzel Cuma mesajları! Kısa, anlamlı, güzel Cuma mesajları! WhatsApp Cuma mesajları!

Her hafta olduğu gibi bu hafta da en çok araştırıla konular arasında sevdiklerinize en güzel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir