Paramotor Nasıl Bir Araçtır? Paramotor Nedir? - Vatan Kocaeli Gazetesi
25 Ekim 2020 Pazar

Paramotor Nasıl Bir Araçtır? Paramotor Nedir?


Terör örgütü PKK’nın Paramotor’la askerlerimizin üzerine gönderdiği teröristin etkisiz hale getirilmiş karesini paylaşan Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar’ın paylaşımı sonrasında paramotorun ne olduğu bilmeyenlerce araştırılıyor. Paramotor, motorlu hafif hava araçları arasında en basit yapılı araçtır. Yamaç paraşütünün optimizasyonu ile çalışır.

PARAMOTOR NEDİR?

Paramotor, motorlu hafif hava araçları arasında en basit yapılı araçtır. Yamaç paraşütünün optimizasyonu ile çalışır. Paramotor, motorlu yamaç paraşütleri veya Powered Paragliding (PPG) olarak bilinir. Paraşüt ve motor kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan bir sözcüktür. Sırta takılan bir motor ve pervane sayesinde yamaç paraşütünde sıkça kullanılan hafif bir hava aracıdır. Uçuş esnasında yerden yüksekliği tamamen pilota bağlı olan paramotor, yerden 5 km yüksekliğe ulaşabilir. Dünya genelinde 20 yıllık bir geçmişi olan paramotor, Türkiye’de son 10 yıllık süreçte yaygınlaşmıştır. Hobi uçuşları genellikte olmak üzere reklam ve haber amaçlı havadan fotoğraf ve video çekimler için de kullanılabilmektedir. Paramotor genellikle çok daha ağır ve kontrolü daha zor olan yamaç paraşütlerinin motorlu hali olarak bilinmektedir.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rıza Akpolat koronavirüse yakalandı

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat koronavirüse yakalandığını açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP’li Rıza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir