Okulların Açılması ve Yeni Tedbirlerle İlgili Açıklama Geldi! - Vatan Kocaeli - Vatan Kocaeli Gazetesi
29 Ekim 2020 Perşembe

Okulların Açılması ve Yeni Tedbirlerle İlgili Açıklama Geldi! – Vatan Kocaeli


Büyütmek için resme tıklayın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir son dakika açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada önemli ifadeler kullanıldı. Bakan Koca okulların açılması ve ilave tedbirler alınacak mı? sorularını yanıtladı. 

Okulların Açılışı

Bakan Koca, okullardaki vaka sayısıyla ilgili: 

“Okullarda alınması gereken tedbirler, şüpheli bulunan, bulgusu olanlar için nasıl davranılması gerektiği ile ilgili detaylı çalışma yapıldı. Bu anlamda yapılacaklar çok net kayda alındı. Bu dönemde açılan sınıflarda, vaka sayılarında, pozitif bulduğumuz vaka sayısında bir artış olmadığını görüyoruz 

Hatta açılmayan sınıflara göre kısmen düşüşlerin olduğunu biliyoruz. Diğer sınıflarda da aradan 2-3 haftanın geçmesi ile birlikte pozitif vakaların görülüp görülmediğini , ne oranda görüldüğünü , önümüzdeki hafta değerlendirmiş olacağız. Bilim Kurulu da gelecek hafta bunu değerlendirecek.

Ona göre de önümüzdeki süreçte yüz yüze eğitime hızlıca geçeceğiz. Hangi sınıfların açılacağı ile ilgili bilim kurulunun değerlendirmesi olacak.” dedi.

Aşı Bu Yıl Uygulanacak Mı?

Aşı bu yıl uygulanacak mı? sorusuna Bakan Koca şu cevabı verdi: 

“Dünyada faz 3 aşamasına gelen 6 aşı var. Bunlardan 2 tanesi ülkemizde gönüllü insanımıza yapılıyor. Rusya’da da faz 3 aşamasına gelen aşı var. Aşıyı Türkiye ‘de yapmak istediklerini söylediler. Ama çalışmalar tamamlanmadığı için izin vermedik. Önümüzdeki günlerde izin vereceğiz. Ülkemizde izin vermemizin amacı, aşının bölgesel ve insandan insana farklı etki gösterebileceği ve bu etki doğrultusunda yol haritası çizeceğiz.

Önümüzdeki 1, 1 buçuk ay içinde yapılan aşıların sonuçlarını göreceğiz. Eğer bağışıklık durumunun geliştiğine tatmin olursak , aşıları temin ederek vatandaşlarımıza kullandıracağız.

Bu yıl faz 3 çalışması yapılan aşılardan eğer vatandaşımıza uygulananlardan, bağışıklığı olumlu sonuçlanan olursa bu yıl içinde vatandaşımıza uygulayacağız. Muhtemelen Aralık ayında.

Yerli aşıda ise , şuan 4 aşının , toplam 15 aşı çalışması var. Türkiye ‘de yapılan aşıların sadece 1 tip olmadığını bilelim. “

Yeni Tedbirler Var Mı?

Yeni tedbirlerin olup olmayacağını soran basın mensuplarına Bakan Koca: 

Şu dönemde alınan tedbirlere ilave yeni bir tedbir düşünmüyoruz. Ama bu hiç olmayacağı anlamına gelmez. Daha önce Gaziantep, Diyarbakır, Urfa, Mardin ‘de ciddi yükseliş vardı. Yükselişte tedbirler aldık ve üzerimizie düşeni yaptık. Yaygın test ve erken dönemde ücretsiz ilaç verme noktasında bir çaba içindeyiz. Böyle olduğu için zatürre oranında her geçen dün düşüş var. Bu ilaç uygulamasının sonucu. 

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ölüm oranını yüzde 47 düşürdüğü söylenen ilaç Türkiye’de salgının başından beri kullanılıyor

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap aspirin kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu. Azap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir