NAVTEX İlanı Nedir? Türkiye'nin NAVTEX İlanı Ne Demek? - Vatan Kocaeli Gazetesi
31 Ekim 2020 Cumartesi

NAVTEX İlanı Nedir? Türkiye’nin NAVTEX İlanı Ne Demek?


Denizcilerin kullanmakta oldukları önemli bir cihaz olan NAVTEX, seyir halindeyken pek çok verinin alınmasına imkan vermektedir. Türkiye tarafından yapılan NAVTEX ilanı, Sismik Araştırma gemisi Oruç Reis’in Meis Adası’nın güney ve doğusunda sondaj faaliyetlerini belirtmek için gerçekleştirildi.

Son haftalarda gündemimize giren NAVTEX İngilizce Navigational Telex kelimelerinden gelmektedir. Navtex uluslararası orta frekansta olan gemilere olası tehlike, emniyet ve hava uyarılarını otomatik olarak ve yazılı biçimde veren haberleşme sistemine deniyor. NAVTEX ilanının ardından Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros acilen ülkesine dönmüştü.

Türkiye’den Yavuz Sondaj Gemisi için yeni NAVTEX ilanı

Doğu Akdeniz’de yeni bir sondaj çalışması için Navtex yani, denizdeki seyir ve faaliyet bilgisi yayımlandı. Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı’nın internet sayfasında yer alan Navtex duyurusunda, 18 Ağustos-15 Eylül tarihleri arasında Kıbrıs adasının güneybatısında sondaj çalışmaları yapılacak. Doğu Akdeniz’deki çalışmaları Yavuz gemisi yapacak. Ertuğrul Bey, Osman Bey ve Orhan Bey gemileri de destek için sahada olacak. Belirlenen sahalarda 1 aya yakın doğal gaz ve petrolün izi sürülecek. Sondaj faaliyeti 15 Eylül’de sona erecek.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev Yapımı Parfüm Yapılır Mı? Evde Erkek Parfümü Yapmanın Püf Noktaları! Evde Erkek Parfümü Nasıl Yapılır?

Güzel kokusu olan bazı çiçekleri karıştırarak mükemmel kokan bir erkek parfümü elde etmek artık zor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.