14 Temmuz 2020 Salı

Nasıl Fahri Trafik Müfettişi Olunur? Fahri Trafik Müfettişi Şartları Nelerdir, Maaş Alıyorlar Mı, Nasıl Başvurulur?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, trafikte meydana gelen ihla lleri tespit etmek amacıyla,  Fahri Trafik Müfettişi görevlendirmeleri yapıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Fahri Trafik Müfettişi olabilmek için belirli şartlara haiz olmak gerekiyor.

Fahri Trafik Müfettişi, ulaştırmada demiryolu, hava yolu ve denizyoluna oranla daha riskli olan karayolunun bu riskini azaltmak amacıyla trafik polisi, jandarma ve trafik zabıtasının dışında, Türkiye’de karayolu denetiminde özel olarak seçilen şahıstır.

Fahri Trafik Müfettişliği Şartları;

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

– En az kırk yaşında olmak,

– En az yüksekokul mezunu olmak,

– En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,

– Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,

– Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,

– Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,

– Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

 

Bu şartlara haiz kişilerden müfettişliğe istekli olanlar, iki adet vesikalık fotoğraf, ikametgah ve sabıka kaydı belgeleri ile sürücü belgesi ve öğrenim durumunu gösterir belgenin birer suretini dilekçelerine ekleyerek ikametinin bulunduğu İl Valiliğine müracaat ederler.

Fahri trafik müfettişleri, gönüllülük esasıyla görev yapıyorlar ve ücret almıyorlar.
YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 MSÜ Ön Başvuru Sonuçları Açıklandı!

* MSÜ ÖN BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 2020 ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİN SÜRECİ1. MSB Milli Savunma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir