MOxATech Maske Satışa Çıktı Mı? Koronavirüsü Etkisizleştiriyor Denilen MOxATech Nasıl Bir Maskedir? - Vatan Kocaeli Gazetesi
27 Ekim 2020 Salı

MOxATech Maske Satışa Çıktı Mı? Koronavirüsü Etkisizleştiriyor Denilen MOxATech Nasıl Bir Maskedir?


Yeni tip koronavirüs dünya çapında 20 milyon kişiyi enfekte etti ve etmeye devam ediyor. Bilim insanları koronavirüsü etkisiz hale getirecek yada en azından etkisini azalatacak çalışmalar üzerinde 24 saat çalışıyorlar. Bu konuda Portekiz’den gelen haberle oldukça umutlandırıcı cinsten. Portekiz’de yapılan çalışmalarda Kovid-19’u etkisizleştirdiği ileri sürülen MOxATech  adında bir maske geliştirildi.

Portekiz’den gelen bigilere göre, MOxATech adlı maskede kullanılan tekstil malzemesi ve koruyucu ekipman, virüsü etkisizleştirme özelliğine sahip. Fransa’nın Lille kentindeki Pasteur Enstitüsü’nün de maskede kullanılan malzemelerle ilgili farklı testler yaptığı ve maskenin, H1N1 (Domuz gribi), Korona-type ve Rota virüsleri üzerinde de etkili olduğunun onaylandığı bildirildi. Yapılan bir takım analizler sonucunda ortaya çıkan bu durum koronavirüs ile mücadelede oldukça önemli bir aşama olarak nitelendiriliyor.

Enstitüde görevli virolog Pedro Simas, ‘MOxATech maskede kullanılan kumaş ile belirli oranda virüs içeren bir solüsyonu temasa geçirip, belirli zaman aralıklarında virüsün etkinliği analiz edildi. Maske, 50 kez yıkanmasından sonra bile SARS ve Kovid-19’u etkisiz hale getirmeye devam etti. Virüsün maske ile temasından bir saat sonra etkisini yüzde 99 azalttığı gözlemlenmiştir.” ifadeleriyle güzel haberi verdi.

Su geçirmezlik ve tekrar kullanılma gibi özelliklere sahip teknik bir kumaşla geliştirilen bu maskenin MO adlı Portekiz markası tarafından tüm dünyaya satılmaya başlandığı bilgisi verildi.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son dakika Türkiye 26 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı! Son haftaların en yüksek hasta sayısına ulaşıldı

Son dakika Sağlık Bakanlığı tarafından merakla beklenen Türkiye’nin 26 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı. Açıklanan corona …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir