Motor Sporu Pilotu Ayhancan Güven kimdir? - Vatan Kocaeli Gazetesi
31 Ekim 2020 Cumartesi

Motor Sporu Pilotu Ayhancan Güven kimdir?


Türkiye’nin en başarılı motor sporları pilotlarından Red Bull sporcusu Ayhancan Güven, Porsche Carrera Cup Fransa’da dördüncü ayağın ikinci yarışında zafere ulaştı. Merak edilen isimlerden olan Ayhancan Güven kimdir? Türkiye’nin en..

Türkiye’nin en başarılı motor sporları pilotlarından Red Bull sporcusu Ayhancan Güven, Porsche Carrera Cup Fransa’da dördüncü ayağın ikinci yarışında zafere ulaştı. Merak edilen isimlerden olan Ayhancan Güven kimdir?

Türkiye’nin en başarılı motor sporları pilotlarından biri olarak gösterilen Red Bull sporcusu Ayhancan Güven, Porsche Carrera Cup Fransa’da dördüncü ayağın ikinci yarışında birinciliği kimselere bırakmadı. Dün Belçika’nın ikonik pisti Spa-Francorchamps’ta gerçekleştirilen ilk yarışta ikinci olarak podyuma çıkan Porsche Junior pilotu Ayhancan Güven, bugün koşulan ikinci yarışta ise zirvenin sahibi oldu ve şampiyonluk yolunda önemli bir adım attı.

Yarışa pole pozisyonunda başlayan Red Bull sporcusu Ayhancan Güven, baştan sona lider götürdüğü yarışı en yakın rakibine 3,4 saniye fark atarak damalı bayrağın altından geçen ilk pilot oldu.

Porsche Carrera Cup Fransa’da beşinci ve son ayak 30 Ekim-1 Kasım tarihlerinde Barcelona’da koşulacak.

AYHANCAN GÜVEN

Ayhancan Güven (d. 2 Ocak 1998; İstanbul), Porsche Süper Kupası ‘nda uluslararası yarışan bir Türk milli yarış pilotudur.

1998 yılında doğan Ayhancan Güven, babası da bir yarış pilotu olduğu için yarışa olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. Daha 4 yaşındayken bilgisayarda araba yarışı simülasyon oyunları oynayan Ayhancan, 5 yaşında babasının hediye ettiği karting aracıyla karting yapmaya başladı ve 6 yaşında ise ilk yarışına katıldı.

Yarış simülasyonları ve go-kart ile ilk adımlarını atarken, farklı yarış kategorileri kazanmaktan keyif alan Ayhancan şu anda Porsche Süper Kupası – Porsche Carrera Kupası Almanya, Porsche Carrera Kupası Fransa ve Porsche Mobil 1 Süper Kupası ‘nda yarışıyor. Ayrıca sim yarış ekibi “Team Redline” a da üye Red Bull sporcusudur.

Güven, Porsche Carrera Cup France ‘ın 2018 sezonunu şampiyon olarak tamamladı. 2019’da Porsche Carrera Cup Fransa’nın bir sonraki sezonunda şampiyon unvanını tekrarladı.

Kutup konumundan Silverstone Circuit ‘de 2019 Porsche Supercup’ un dördüncü turunu kazandı. Junior 2020 Porsche Motor Sporları seçildi.

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

31 Ağustos 2020 Koronavirüs Tablosu

Sağlık Bakanlığı 31 Ekim 2020 tarihli verileri açıkladı. Türkiye’de son 24 saatte 124 bin 109 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.