Metabolizmaya İyi Gelen Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler ve Besinler! Metabolizmayı Hızlandırmak için Neler Yenilebilir? - Vatan Kocaeli Gazetesi
25 Kasım 2020 Çarşamba

Metabolizmaya İyi Gelen Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler ve Besinler! Metabolizmayı Hızlandırmak için Neler Yenilebilir?Kırmızı biberin, kepekli tahılların, brokolinin, bazı çorbaların, kahvenin, turunçgillerin, omega-3’ün metabolizmayı hızlandırdığını biliyor musunuz? Metabolizmasının yavaş olduğunu düşünen kişilerin bu yiyecekleri denemesi tavsiye edilir. 

Yaş, mevcut sağlık sorunları gibi bir çok neden metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Metabolizmanın yavaşlamasının altında yatan sorunlar çözüldüğünde metabolizma da hızlanacaktır. Fakat bazen ortada sorun yokken metabolizma yavaşlar. İşte o durumda genelge metabolizmayı hızlandıran meyve ve sebzelere başvurulur.

Metabolizma hızı yüksek olanlar düşük olanlara göre gün boyu daha fazla kalori yakar ve bu özellikle kilo verme döneminde önem kazanır. Metabolizması düşük olan insanlar aldıkları kilolar sebebiyle bu sorunu aşmak için farklı gıdalar denemektedir. Eğer sizinde metabolizmanız yavaş ise bu besinleri deneyebiliriz.

Metabolizmamız günlük yaşam için vücudumuzda gerçekeleşen kimsayal hareketlere karşılık geliyor. Bu hareketlerin hızlı olması metabolizmamızın hızlı olması manasını taşıyor. Uyku, su tüketimi, hareketli yaşam metabolizma hızını arttıran faktörler. Tabiki yediklerimizde metabolizma hızımızla doğrudan ilişkili…

* Kırmızı Biber

Metabolizma hızlandıran yiyecekler
Baharatlı ve acılı yemek tükettiğimizde terlediğimizi hemen farkederiz. Bu metabolizmanın hızlandığını gösterir. Acılı ve baharatlı yediğinizde kan dolaşımı hızlanır ve fazladan yağ yakımı gerçekleşir.

* Kepekli tahıllar

Metabolizma hızlandıran yiyecekler
Kepekli tahıllar insülin direncinizi stabilize ederek metabolizma hızı üzerinde etki sahibi olur.

* Brokoli

Metabolizma hızlandıran yiyecekler
Brokolide metabolizma hızını arttıran kalsiyum bolca bulunur. Brokolide ayrıca yüksek miktarda folat ve diyet lifi ayrıca antioksidanlar var.

* Çorbalar

Metabolizma hızlandıran yiyecekler
Yemeklerden önce içilen bir kase çorba iştahın azalmasında rol oynar ve buna bağlı olarak metabolizma hızını arttırır.

* Kahve

Metabolizma hızlandıran yiyecekler
İçerisinde birçok antioksidanı barındıran, daha fazla yağ yakımı sağlayan kahve metabolizma hızını pozitif etkiler.

* Turunçgiller

Metabolizma hızlandıran yiyecekler
Portakal, greyfurt gibi turunçgillerin içerisinde bulunan vitaminler ve antioksidanlar sayesinde metabolizma hızınızı arttıracaktır.

* Omega-3


Genellikle bazı balıklarda bolca bulunan Omega-3 yağ asitleri fındık, tohum, keten, kenevir gibi besinlerde de vardır. Bu tarz besinler vücutta metabozlima hızını düşüren leptin hormonunu baskılar üretimini azaltır.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bankadan müşterilerine yazılı uyarı! 24 Aralık’tan itibaren değiştirilecek!

QNB Finansbank müşterilerini yazılı olarak bilgilendirme mesajı ile uyardı. Yaptığı açıklamasında 24 Aralık tarihinden itibaren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.