Melek Aslan kimdir? Neden öldürüldü? Ne zaman öldürüldü? - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Kasım 2020 Perşembe

Melek Aslan kimdir? Neden öldürüldü? Ne zaman öldürüldü?Türkiye’de hemen hemen her gün bir cinayet haberi konuşuluyor. Son gündeme gelen kadın cinayetinde öldürülen isim olan Melek Aslan araştırılıyor. Diyarbakır’da, eski sevgilisi Orhan Vatansever’in kardeşi tarafından tabancayla vurularak öldürülen Melek..

Türkiye’de hemen hemen her gün bir cinayet haberi konuşuluyor. Son gündeme gelen kadın cinayetinde öldürülen isim olan Melek Aslan araştırılıyor. Diyarbakır’da, eski sevgilisi Orhan Vatansever’in kardeşi tarafından tabancayla vurularak öldürülen Melek Aslan kimdir?

24 yaşındaki Melek Aslan, Çarşamba günü Diyarbakır’ın Ofis semtinin en işlek yerlerinden Sanat Sokağı’nda 21 yaşındaki kardeşi Mustafa tarafından başından ve göğsünden silahla vurularak öldürüldü.

Mustafa Aslan, Diyarbakır’da gözaltına alındı ve emniyetteki ifadesinde “Namusumuzu temizledik” dedi.

Aslan, nöbetçi mahkemeye sevk edildikten sonra tutuklandı. Melek Aslan’ın eski sevgilisi Orhan V. ise polis tarafından cinayetin azmettiricisi olduğu iddiasıyla aranıyor.

Genç kadının cansız bedeni, ondan geriye kalan çantası ve kitaplarını gösteren fotoğraf ise sosyal medyada en çok paylaşılan fotoğraflardan biri oldu.

olay yeri

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde doğup büyüyen Melek Aslan, Dicle Üniversitesi Matematik Bölümü’nü kazanınca Diyarbakır’a geldi ve okulunu bitirdikten sonra burada yaşayan devam etti. Demirören Ajansı’nın (DHA) haberine göre, üniversiteden bir yıl önce mezun oldu ve bu süre zarfında Sakarya’da yaşayan Orhan V. ile tanışıp evlenmeye karar verdi.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) hazırlanan Melek Aslan, kıskançlığı üzerine Orhan V.’den uzaklaştı. DHA’nın haberine göre, Sakarya Emniyet Müdürlüğü’ne şikayet başvurusunda şu satırlar yer aldı:

“Sakarya’da yaşayan Orhan V. ile yaklaşık bir yıl önce tanıştım. Sevgili olduk. Beni ailesiyle tanıştırdı. Evlerine gidip, geliyordum. Ben de Orhan’ı ailemle tanıştırdım, evlenecektik. Mezun olduktan sonra Orhan beni Sakarya’ya çağırdı. Ailemden habersiz yanına gittim. Kız yurdunda kalmaya başladım. KPSS’ye de hazırlandım. Orhan, Almanya’da iş yaptığından sık sık oraya da giderdi.

“Orhan’la Sakarya’da bir kafede otururken bir erkek arkadaşım aradı. Açmamı istedi. Benden şüphelendi ve kıskandı. Bunun üzerine tartışmaya başladık. Beni tehdit edince Sakarya’da emniyete giderek şikayetçi oldum. Sonrasında da tehdit ve şantajları devam etti. Bunun üzerine tekrar şikayetçi oldum. Sosyal medya hesaplarımı kapattım. Telefonumdan kendisini engelledim ve 3 ay önce tekrar Diyarbakır’a geldim.”

Melek Aslan'ın lise yıllarından bir fotoğraf
Fotoğraf altı yazısı,Melek Aslan’ın lise yıllarından bir fotoğraf

Genç kadın ifadesinde, Orhan V.’nin ailesi üzerinden kendisine ulaşmaya çalıştığını aktardı:

“Bana ulaşamayınca aileme ulaşmış. Ne söylediğini bilmiyorum ama ailem beni aradı ve tepki verdi. Sonrasında da ailem benimle irtibatı kesti. Ancak Orhan peşimi bırakmadı. Telefonumdan arayarak çekiliş kazandığımı söylediler.

“Bir otele davet ettiler. Gittiğimde Orhan oradaydı. Kendisiyle görüştüm. Tekrar tartışmaya başladık. Beni darp edince tekrar şikayetçi oldum. Sonrasında yine Diyarbakır’da defalarca karşıma çıktı. Sosyal medya üzerindeki hesaplardan tehdit ve şantajla devam etti.”

Melek’in şikâyeti üzerine ifade veren Orhan V. ise “Melek Aslan eski sevgilim olur. Kendisine 30 bin euro vermiştim. Onu istediğim için böyle yalanlarla benden şikayetçi oldu” iddiasında bulunmuştu.

Melek Aslan’ın lise arkadaşı: Baskıcı bir ailesi vardı

BBC Türkçe‘ye konuşan Melek Aslan’ın liseden bir arkadaşı, Melek’in baskıcı bir ailesi olduğunu, onun son üç yılda ailesiyle görüşmediğini belirterek şunları anlattı:

“Ailesi eve gelmesi için ısrar etmiş ama gelmek istememiş, erkek arkadaşı aileyi arayıp onlara bir şeyler söylemiş. Yani o adam telefonda aileye ne demişse Melek bu sebepten dolayı öldürülmüş olmalı.

“Erkek kardeşi arayıp geleceğini söylemiş ama Melek kardeşinin böyle bir şey yapacağını aklından geçirmemiş olacak ki onunla buluşmak için parkta sözleşmiş, Melek oraya kardeşini görmeye gideceğini sanmış, ne bilsin kardeşinin katilini olacağını. Çok üzüldüm gerçekten.

“Lisede çok samimi değildim, o üst sınıflardaydı, her zaman elinde kitapla görürdüm onu, okul koridorlarında bir köşede kişisel gelişim kitaplarını okurdu, o harika bir öğrenciydi, çok yazık oldu…”

"kimsenin namusu değiliz" pankartı taşıyan bir kadın

Kadın örgütleri: Tek sorumlu kardeş değil, sorumlu kadın düşmanlığı

Diyarbakır’daki kadın örgütleri de, Melek Aslan’ın vurulduğu sokakta bir basın açıklaması yaptı ve koruma kararına rağmen herhangi bir yaptırım uygulamayan mekanizmanın, ‘Orhan V.’nin, Melek Aslan katliamında azmettirici bir rol almasına sebep olduğunu’ belirttiler:

“Buradan Orhan V.’nin bir an önce cezai yaptırıma tabi tutulması gerektiğini de belirtiyoruz. Melek Aslan’ın katledilmesinde tek sorumlu kardeşi değil, Sakarya’dan Adıyaman’a oradan Diyarbakır’a uzanan kadın düşmanlığıdır. Bu olay bize Türkiye’nin her kentinde kadına yönelik şiddetin, kadın katliamlarının nasıl organize bir şekilde uygulanabildiğini gösteriyor. Uzaklaştırma kararına rağmen, harekete geçen erkek zihniyet kendini Sakarya’dan Adıyaman’a, oradan da Diyarbakır’a kadar var etmiştir. Her yerde kadını katledenler erkek zihniyeti, erkek politikalarıdır. Bu politikalara karşı kadın mücadelesini her gün biraz daha büyüterek alanlarda durmaya devam edeceğiz.”

Ailesi Melek’i ilçe mezarlığına defnetti

Kardeşinin açtığı 4 el ateşle olay yerinde hayatını kaybeden Melek’in cenazesi otopsi için Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne götürüldükten sonra, çarşamba gecesi babası ve avukatı tarafından teslim alınarak memleketi Adıyaman’ın Kahta ilçesine götürüldü.

Melek Aslan perşembe günü, Kahta’daki Musa Peygamber Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Aslan ailesini tanıyan ve adını kullanmamızı istemeyen Kahtalı bir sakin, Melek’in neden köyünde toprağa verilmediği konusunda “Aile bir an önce olayın kapatılması ve hakkında böyle iftiralar olan kızlarının mezarının göz önünde olmasını istememiş olabilir.” yorumunu yaptı.

Köy sakinlerinin çoğunun akraba olduğunu belirten kişi, ilçe merkezinde bir çiğ köftecide çalışan Mustafa Aslan’ın çevre baskısı ve Orhan V.’nin iftiraların etkisinde kalmış olabileceğini söyledi.

“Aile taziye kurdu, baba çok üzgün ve anne perişan halde. Mustafa muhtemelen ablasına yapılan iftiraların etkisinde kaldı ve maalesef bu korkunç olay meydana geldi ama bu olayın en büyük sorumlusu, Orhan V. adındaki adam” yorumunu yaptı.

11 çocuklu ailenin beş kızından biri olan Melek, beş yıl önce Dicle Üniversitesi Matematik Öğretmenliği bölümünü kazanmış ve geçen yıl mezun olmuştu. Diyarbakır’da KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) hazırlanıyordu.

Kaynak: BBC

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ziraat Türkiye Kupası: Çaykur Rizespor: 6

0’lık üstünlüğü ile tamamlandı. Maçtan dakikalar (İkinci yarı) 54. dakikada Mithat Pala’nın pasında ceza sahasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.