14 Temmuz 2020 Salı

MBSTS Giriş Belgeleri Ne Zaman Yayınlanır? 2020 Yılına Ait MBSTS (Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı) Ne Zaman?


Başvurularını tamamlayan adaylar sınav tarihini beklemeye başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınav tarihlerinde güncellemeye giden ÖSYM tarihi Aralık ayında olan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) tarihinde güncelleme yapmayı gerek görmemişti.

Adayların sınav için önünde 7 buçuk ay gibi bulunurken koronavirüsün seyrine göre tarihin değiştirilme ihtimalide göz önünde bulundurulabilir. 

2020 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (DİB-MBSTS) 81 il merkezinde eş zamanlı olarak uygulanacak. Adaylara 60 sorudan oluşan testler sorularak 90 dakika içerisinde bu sorulara yanıt vermesi beklenecek.

Adaylara Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)’nden 5, Tefsir’den 6, Akaid ve Kelam’dan 8, Fıkıh ve İlmihal’den 20, Hadis’ten 7, Siyer ve İslam Tarihi’nden 8, Dinler ve Mezhepler Tarihi’nden 6 soru sorulacak.

Eğer sınav tarihlerinde değişiklik olmaz ise sınav sonuçları, Nisan ayı sonunda ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır. Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2020-DİB-MBSTS) başvuruları 18-24 Şubat 2020 tarihleri arasında alınmştı. Geç başvuru tarihi 5 Mart 2020 olarak belirlenmişti. 

26 Aralık 2020 tarihinde yapılacak Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2020-DİB-MBSTS) Sonuçları 26 Ocak 2021 tarihinde açıklanack.Kamuajans.com/ÖZEL

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 MSÜ Ön Başvuru Sonuçları Açıklandı!

* MSÜ ÖN BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 2020 ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİN SÜRECİ1. MSB Milli Savunma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir