Mavi Bebek (Blue Baby) Oyunu Çocukları Nasıl Etkiliyor? Mavi Bebek Oyunu Nedir? - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Kasım 2020 Perşembe

Mavi Bebek (Blue Baby) Oyunu Çocukları Nasıl Etkiliyor? Mavi Bebek Oyunu Nedir?Gündeme düşen Mavi Bebek oyunu çocukların psikolojisini ciddi ölçüde bozabiliyor. Bir dönem aynı tehditlerle haberlere konu olan Momo ve Mavi Balina gibi bu Mavi Bebek oyunu da oynayan çocuklar için iddialara göre hayati bir risk dahi oluşturabiliyor. Peki, Mavi bebek oyunu nedir? Mavi Bebek oyunu nasıl oynanıyor, neden zararlı?

Eskiden çocuklar kumla, bebeklerle, oyuncak arabalarla oynardı. Şimdi ise yeni çağ çocukları momo, mavi balina gibi internet ve telefon oyunları ile oynuyor. Son günlerde ise Mavi Bebek oyunu ortaya çıktı.

Teknoloji çağını iliklerimize kadar yaşadığımız bu dönemde çocukların internet ortamında neler yaptıklarını takip etmek aileler için büyük önem taşıyor. Momo, Mavi Balina derken bir oyun daha tehdit oluşturuyor. O oyunun adı Mavi Bebek! Blue baby olarak bilinen mavi bebek oyunu, Momo, mavi balina oyunlarında olduğu gibi, çocukların bilgilerini ele geçirerek, siber zorbalık yapıyor.

Mavi Bebek Oyunu Nedir?

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) AR-GE Başkanı Engin Dinç oyun hakkında yenisafak.com’a ayrıntıları paylaşarak aileleri uyardı.

Mavi bebek oyunu bir efsaneden türetilmiş sanal bir oyundur. Mavi Bebek oyunu genellikle evlerin banyolarında oynanıyor. Söz konusu oyunda banyonun ışıkları kapatılıyor ve çocuk elindeki telefona bir bebek gibi davranmaya başlıyor. Oyunu oynayanlardan aktarılanlara göre elinizde telefonu bir süre bebek gibi salladıktan sonra kollarda bir ağırlık hissediliyor, bebeğin tırnakları çocuğun koluna batıyor gibi bir his oluşuyor. Oyun gereği oyuncuya talimatlar devam ediyor. Momo’nun oynanması için gizli bağlantılar gerekiyordu fakat mavi bebek oyunu çocuklara facebook ve Instagram üzerinden ulaşabiliyor.

Küçük yaş grubundaki çocukları hedef alan bu oyunlar, yazışma aracılığı ile talimatlar veriyor. Diğer tehlikeli oyunlarda olduğu gibi yazışan kişi, oyunu oynayan hakkında bazı bilgilere ulaşıyor, bulunulan ortamdan görüntüler yakalıyor ve böylelikle siber zorbalık yapıyor. Gönderdikleri ses efektleri ile oyuncuların korkması hedefleniyor.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ziraat Türkiye Kupası: Çaykur Rizespor: 6

0’lık üstünlüğü ile tamamlandı. Maçtan dakikalar (İkinci yarı) 54. dakikada Mithat Pala’nın pasında ceza sahasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.