KYK borcu olanlara müjde! KYK borçları silinecek mi? KYK borçları için yeni düzenleme! - Vatan Kocaeli Gazetesi
24 Ekim 2020 Cumartesi

KYK borcu olanlara müjde! KYK borçları silinecek mi? KYK borçları için yeni düzenleme!


Üniversiteden mezun olan ve eğitim hayatı boyunca Kredi Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi alan mezunlar, KYK borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyor. Mezun olunduktan 2 yıl sonra borç tahsilinin başlaması özellikle iş bulamayan gençleri büyük sıkıntıya sokuyor. KYK borcu olanlarla ilgili sevindiren bir haber geldi. Peki, KYK borçları silinecek mi? KYK borçlarında son durum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, borcu olan 4 milyon kişinin 500 milyar tutarlık borcunun yapılandırması için talimat verildiği belirtildi. Bu borçların arasında bulunan öğrenim kredisi borçları, KYK ile ilgili haberleri yakından takip edenler için büyük sevinç uyandırdı. KYK borçları silinecek mi? KYK borçları yapılandırılacak mı? Detaylar haberimizde

KYK BORÇLARI DA DAHİL EDİLDİ

Üniversitelerden mezun olan gençler, KYK borçlarından dolayı büyük sıkıntı yaşıyor. Konuyla ilgili sıkıntılar geçtiğimiz dönemlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmişti. Gelen bilgiye göre Erdoğan’ın talimatıyla yapılandırma kapsamında öğrencilerin KYK borçları da bu pakete dahil edildi.

EN ÇOK GELEN TALEP

Yaz döneminde milletvekillerine en çok gelen talepler arasında borçların yapılandırılması bulunuyor. Tüm istekler AK Parti’ye ulaştı. Bunun üzerine milyonlarca kişiyi sevindiren gelişme yaşandı. Erdoğan, konu ile ilgili kapsamlı çalışma talimatı verdi.

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

KYK öğrenim kredisini ödemekte zorluk yaşayanlar, KYK borçları silinecek mi? sorusuna cevap arıyor. Mezun olunduktan sonra en geç 2 yıl içerisinde başlayan geri ödemeler, iş bulamayan gençleri oldukça zorluyor. Ödeme yapmayanlar için ise her ay faiz eklenmeye devam ediyor.

Gelen bilgiye göre Erdoğan’ın talimatıyla KYK borçlarıyla ilgili yapılandırma yapılacak.

ÖĞRENCİNİN LEHİNE BİR ADIM ATACAĞIZ

Geçtiğimiz dönemlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamasında şu ifadeyi kaydetmişti:

“Kredi olayı farklı. Krediyi her müracaat eden alıyor ama daha sonra ödemek üzere alıyor. Burs konusunda ödeme sorunu yok. Beklentinizi biliyorum tamamıyla bu borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman burada bir başka tercih gündeme gelecektir. O da nedir? Demek ki kredi olayı kalkacaktır. Sadece burs verme noktasına gidilecektir. Onun çalışmasını, değerlendirmelerini yapıp adımımızı da ona göre inşallah atacağız. Öğrencilerin lehine bir adım atacağız”

Son Güncelleme: 18.10.2020 16:25

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hazine ve Maliye Bakanlığı 500 memur alımı yapıyor! İşte yaş ve KPSS puan şartı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çok önemli bir ilan yayımlanarak  500 Hazine ve Maliye Uzmanı alımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir