13 Temmuz 2020 Pazartesi

Koronavirüs (Covid-19) Salgınıyla İlgili Cevabı Bulunamamış 9 Soru


Bilindiği gibi 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde Koronavirüs (Corona Virüs) rahatsızlığı ortaya çıktı ve tüm dünyayı etkisi altına aldı. Türkiye’de de can kaybına neden olan virüs hakkında akıllarda birçok cevapsız soru bulunuyor. İşte Covid-19 ile ilgili cevapları bulunamayan sorular;

1. Virüse Kaç Kişi Yakalandı?

Bir salgın anındaki en basit soru olarak karşımıza çıkan bu sorunun cevabı maalesef henüz bilinmiyor. Devletler yaptıkları test sonuçlarında rakamlar açıklasa da gerçek sayıların çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Virüsü taşıyıp da hiç hastalık belirtisi göstermeyen kişilerin sayısının bilinmemesi, gerçek sayının ortaya çıkmasını da zorlaştırıyor.


2. Gerçek Ölüm Oranı Ne Kadar?

Korona Salgını Soruları

Virüsü taşıyan gerçek sayıların bilinmemesiyle birlikte ölüm oranını tahmin etmek son derece zor bir durum.

Şu anda hastalığın öldürme oranı %1 olarak hesaplansa da bu oran gerçek değil. Çünkü virüsü kapan ve hastalık belirtisi yaşamayan kişileri bu hesaba katarsak ölüm oranı daha aşağıya çekilebilir.


3. Hastalığın Belirtileri Neler?

Korona Salgını Soruları

Uzamanlar hastalığın iki ana belirtisini yüksek ateş ve kuru öksürük olarak ifade ediyor. Hastalık şüphesi olan kişide bu iki belirtiler takip ediliyor.

Bunun yanında bazı hastalarda ishal, baş ve boğaz ağrısı, koku-tat hislerinin kaybolması gibi belirtiler de baş gösteriyor.

Bu konuda en önemli soru olarak karşımıza çıkan şey ise hapşırık ve burun akıntısı gibi grip benzeri belirtilerin Corona virüsü için de geçerli olup olmadığı çünkü Covid-19 hastası bazı kişiler bu belirtiler ile doktora başvuruyor.


4. Korona Virüsü Salgınında Çocukların Önemi Nedir?

Korona Salgını Soruları

Koronavirüsü’nü en hafif atlatan kişilerin başında çocuklar geliyor. Büyük bir bölümü hastalığı diğer yaş gruplarına oranla çok hafif geçiriyor. Bu nedenle en düşük ölüm oranı çocuklarda bulunuyor.

Tüm bunların yanında çocuklar süper yayıcı olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü çocuklar belirtileri hissetmezken; park, okul vb. gibi sosyal alanlarda birçok kişiyle etkileşimde bulunuyor. Bu nedenle virüsün yayılmasında son derece etkili olabiliyor ancak çocukların Koronavirüsün yayılmasında nasıl bir rol oynadığı henüz bilinmiyor.


5. Virüs Nasıl Yayıldı ve Kaynağı Ne?

Korona Salgını Soruları

Korona Virüsü, Aralık 2019’da ilk olarak Çin’de görüldü. Wuhan kentinden yayılmaya başlayan virüsün hayvan pazarından insanlara geçtiği tespit edildi.

Virüsün yarasalarda olduğu ifade ediliyor ancak insanlara direkt olarak yarasadan değil, bir ya da fazla hayvan türüne geçtikten sonra insana bulaştığı ifade ediliyor. Bu yayılım zincirindeki hayvanların henüz hepsi tamamlanamamış olsa da şu anda kabul edilen görüş bu şekilde.


6. Havaların Isınmasıyla Virüs Etkisini Kaybedecek mi?

Korona Salgını Soruları

Bu soru son zamanlarda en çok sorulan soru olarak karşımıza çıkıyor. Grip ve nezle gibi hastalıkların yaz aylarında neredeyse görünmemesi korona virüsü için bu soruyu akıllara getiriyor ancak havaların ısınması salgının yayılmasını engelleyecek mi bilinmiyor.

Yapılan araştırmalar bu konunun netleşmediğini ifade etse de az bir oranda da olsa salgının yavaşlayabileceği ön görülüyor.


7. Hastalığın Seyri Neden Kişiden Kişiye Değişiyor?

Korona Salgını Soruları
 

Bilindiği gibi Covid-19 bazı kişilerde ölümle sonuçlanırken bazı kişilerde de hiç belirti göstermiyor. Konuyla ilgili araştırmalar devam etse de bunun nedeni henüz bilinmiyor. Bilim insanları şu anda bu durumu bağışıklık sistemi ve genetik formlar olarak açıklasa da konuyla ilgili detaylı araştırmalar devam ediyor.


8. Virüsü Kapan Kişilerin İkinci Kez Kapma İhtimali Var mı?

Korona Salgını Soruları

Grip gibi rahatsızlıklarda vücut virüsü bir kez aldığında ve iyileştiğinde bağışıklık kazanır ve yaklaşık 1 sene boyunca bir daha grip olmaz.

Covid-19’da ise bu konu hakkında henüz bir bilgi bulunmamaktadır. Virüsün ortaya çıkışının ardından az bir zaman geçtiği için henüz bağışıklığın ne derece dayanıklı olduğu bilinmemektedir.


9. Virüs Mutasyona/Değişime Uğrar mı?

Korona Salgını Soruları

Tüm virüsler değişime uğrar ancak genetik kodlarında çok önemli farklar ortaya çıkartmaz ancak virüsler ile ilgili genel kanı -kesin olmamakla birlikte- uzun vadede virüslerin daha az ölümcül hale geldiğidir. Koronavirüste de en tehlikeli olan şey virüsün mutasyona uğrayıp, vücudun onu tanıyamaz hale gelmesi ve tekrar büyük bir salgına dönüşmesidir. Tabi ki bilim insanları konuyla ilgili araştırmalarına devam ediyor.

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arefe Günü Hava Nasıl Olacak? Bu Bayramda Hava Nasıl Olacak? 2020 Yılı Kurban Bayramı (Güneşli,Yağmurlu,Bulutlu) Hava Durumu

30 Temmuz 2020 tarihine denk gelen Kurban Bayramı Arefesi, 31 Temmuz-1 Ağustos-2 Ağustos-3 Ağustos 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir