Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, İpotekli Ev Satış Rakamları Düştü! - Vatan Kocaeli Gazetesi
27 Ekim 2020 Salı

Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, İpotekli Ev Satış Rakamları Düştü!


Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK merakla beklenen konut satış rakamları raporunu açıkladı. Açıklanan rapora göre ipotekli konut satış rakamları yükselen konut kredisi faiz oranları nedeniyle beklendiği gibi Eylül ayında azaldı.

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile başlatılan 0.64 faiz oranlı ihtiyaç kredisi kampanyası rekor ilgi görmüş ve konuta adeta talep patlaması yaşanmıştı. 

Vatandaş 1 sene ertelemeli konut kredisi paketlerine yoğun ilgi göstermiş, konut satış rakamları kampanyanın başlamış olduğu Haziran ve özellikle de Temmuz ayında rekor patlama göstermişti. Özellikle de Temmuz ayında konut satış rakamları tüm zamanların rekorunu kırmış ve en yüksek aylık satış grafiğine ulaşmıştı. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜZDE 1 SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKTI, İPOTEKLİ EV SATIŞLARI YÜZDE 38 DÜŞTÜ! 

Eylül ayı itibari ile yüzde 1 seviyesinin üzerine çıkan konut kredisi faiz oranları nedeniyle beklendiği üzere ipotekli konut satış rakamları düştü. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla ipotekli konut satış rakamları yüzde 38,5 oranında düştü ve 35 bin 576 adet olarak gerçekleşti. 

Eylül ayında satılan konutlardan 41 bin 376 adet konut birinci el konutlardan oluşurken 95 bin 368 adet konut ise ikinci el konutlardan oluştu. Vadandaş yine tercihini ikinci el konutlardan yana kullanmış oldu. 

Emlak365.com

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pandemide Oyuna Daha Fazla Para Harcadık

Oyuna ayrılan bütçe yüzde 21 arttı Strateji ve pazarlama danışmanlık şirketi Simon-Kucher & Partners ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir