"Kentsel dönüşüm onayı sadece sözden ibaret" -  Vatan Kocaeli - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Ekim 2020 Pazartesi

“Kentsel dönüşüm onayı sadece sözden ibaret” –  Vatan Kocaeli


CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, ulusal ve yerel gündemi ile ilgili olarak bugün bazı açıklamalarda bulundu.

Esnafımız bitti bitiyor

Başkan Gürel, ilk olarak koronavirüsle mücadeleye değinerek “Dünyamızda ve ülkemizde pandemi nedeniyle yeni bir yaşam düzeni oluşmaya başladı. Çünkü çemberin iyice daralması ile birlikte hepimiz, artık grip ve nezle gibi bu virüsle yaşamaya alışacağız. Tek beklentimiz, virüsün direncini kıracağı ve ölümcül etkisini yitireceği ilaçların piyasaya sürülmesidir. Bu süreye kadar sosyal mesafe, temizlik ve maske kullanımına dikkat etmemiz gerekecek. Pandemi, yani covid-19, sadece insanlarımızda sağlık problemlerini doğurmadı. Salgınla birlikte, zaten can çekişmekte olan ekonomi de bitme noktasına geldi. Bu noktada neredeyse hiç kimsenin yüzü gülememektedir. İşsizlik, başını aldı gidiyor. Esnafımız, bitti bitiyor. Siftah etmeden dükkanı kapatan esnafımız, evine neredeyse ekmek dahi götüremeyecek durumda. Uzaktan eğitimin de etkisi ile özellikle okul esnafı dediğimiz servisçi, okul kıyafetçisi, kırtasiyeci, kantinci zor durumda. Diğer taraftan, aylardır doğru dürüst açılamayan kahvehaneler, ağızlara dahi alınmamakta. Dolayısıyla buralarda çalışan insanlarımız da işsiz. Diğer esnaf gruplarının da dükkanları açık olmasına rağmen durumları farklı değil. Bu ülkenin en büyük vergi yükünü çeken küçük esnaf tamamen biterse ülke ekonomisi de büyük yara alır. Yılsonu geldi, ödemelerin süresi de doldu ama ekonomiyi düzeltecek, ticareti canlandıracak hiçbir karar alınmadı. Devamlı altını çizerek belirttiğim gibi hükümetin artık kalıcı ve radikal kararlar alması gerekir. Bir kereye mahsus da olsa, kamu alacaklarına belli bir oranda af veya bu alacaklara yapılandırma getirmesi, ardından sicil affı ile birlikte Bağ-Kur ve SGK primlerinin pandemi süreci nedeniyle ötelenmesi çok önemlidir. Esnaf ve sanatkarlarımızın daha da fazla sıkıntıya girmesine fırsat vermeden acilen yapılandırma yapılması, af gelmesi gibi konuların yapılıp yapılmayacağını hükümet iyi bilir. Ama bu kararı da bir an önce almalılar. Önünü görmekte zorlanan esnafımız bu sayede bir nebze de olsa rahatlayacak, ülke ekonomisine de vergileri ile katma değer kazandırarak ticareti canlandıracaktır.

 Eğitimde fırsat eşitsizliği, bir de bu şekilde derinleşmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı, yıllardır öğrencilere ücretsiz kitap dağıtmaktadır. Ancak eğitimciler, içerik olarak yetersiz buldukları bu kitaplara ek olarak nitelikli kaynak kitap ihtiyacı duymaktadır. Özellikle uzaktan eğitim sürecinde kitapların yetersizliği nedeniyle eğitimciler, ek kaynak kitaplara yönelmek zorunda kalmakta. Sınav odaklı bir eğitime sahip olmamızdan dolayı eğitimciler ve veliler, ek kaynak kitap arayışındadır. 18 yıllık iktidarın öğretim programlarında yaptığı değişikliklerle Talim ve Terbiye Kurulu’nun yapısının değiştirilmesi, içerisinin boşaltılması sonucu MEB’in kitaplarının niteliği yok edilmiştir. Bununla birlikte e-içerik ile ilgili Talim ve Terbiye Kurulu devre dışı bırakılmıştır. Aslında bu kurulun önemini Milli Eğitim Bakanı’mız çok iyi bilmektedir. Çünkü 2006’da istifa etmeden önce bu kurulun bir üyesiydi. Zaten gelir yetersizliği olan aileler için yardımcı kitaplar, aile bütçesine ciddi bir yük getirmektedir. Bu kitapları alabilen aileler ile alamayan ailelerin çocukları arasındaki makas açılmaktadır. Eğitimde zaten var olan fırsat eşitsizliği, bir de bu şekilde derinleşmektedir. Eğitim kitapları ücretsiz olmalı diyoruz ancak içi boşaltılmış ve yetersiz kitapların ücretsiz verilmesi, eğitimin sorunlarını çözmüyor. Bu nedenle çocuklarımızın nitelikli ve eşit eğitim imkanına erişimi için gereken tedbirler alınmalıdır. Talim ve Terbiye Kurulu yeniden yapılandırılmalı ve tüm ders kitapları, uzmanlardan oluşan komisyonlar tarafından incelenerek nitelikli içeriklerle hazırlanmalıdır. Ücretsiz dağıtımı yapılan ve niteliği olmayan bu kitapların aynı zamanda ekonomimize de ayrı bir yükü olmakta. Devletimiz, kapakları dahi açılmayan bu kitaplara ve dağıtımına ücret de ödemektedir. Bundan dolayı devletimiz, zarara da uğramamış olur.

Resmi imza bekliyoruz

Son günlerde ilçemizde basın yoluyla öğrendiğimiz kadarıyla kentsel dönüşümle alakalı sözlü onay alındığını okuduk. Fakat yine gördük ki bu onay sadece sözden ibaret. Biz artık verilen sözlerden değil, imzalanan gerçeklerden haberdar olmak istiyoruz. Dilovası’nda yapılması planlanan dönüşüme imza atılırken 5 – 6 yıllık bir mazisi olan kent merkezi dönüşüm projesinde de artık onayın resmi imza ile gelmesini beklemekteyiz.

Büyükşehir D-130 üzerindeki ağaçları budamalı

İklimlerin de değişmesiyle hava akımlarının farklılık göstermesi, rüzgarların oluşması, ilçemizdeki birçok ağacın kırılmasına ve kopmasına sebep olmakta. Bu tür olayları geçtiğimiz günlerde yaşadık. Belediyemiz şehir içindeki birçok ağacın budanarak tehlike arz etmesinin önüne geçti. Fakat D-130 Karayolu üzerinde bulunan çınar ağaçlarının budanması, şehir içi kadar önemlidir. Çünkü burada seyir halindeki araçların da zarar görmesi kaçınılmazdır. Bildiğim kadarıyla Büyükşehir statüsünde olmasından kaynaklı, yetkililerin buna da bir çözüm bulması önemli. Bizler, ilçemizde gördüğümüz eksikleri söylemekten geri kalmayız. Yapılacak olumlu çalışmalara da teşekkürlerimizi hiç çekinmeden belirtiriz” dedi. 

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Engelleri kaldıran proje, işleri kolaylaştırıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir