Kadroya geçen taşeronları doğrudan ilgilendiriyor: Dayanışma aidatı nedir? - Vatan Kocaeli Gazetesi
25 Ekim 2020 Pazar

Kadroya geçen taşeronları doğrudan ilgilendiriyor: Dayanışma aidatı nedir?


Bundan yaklaşık 2.5 yıl önce, kamuda taşeron olarak çalışan işçiler için 696 sayılı KHK çıktı ve yüz binlerce işçi bulundukları kuruma 4/D sürekli işçi olarak alındılar. Fakat bu işçiler ile yeni bir sözleşme şansı olmadığı için, Yüksek Hakem Kurulu’nun belirlediği şartlar dahilinde bir sözleşme imzalandı. 2.5 yıldır devam eden bu sözleşme Ekim sonu itibari ile sona erecek. Fakat bu sefer önümüzde Dayanışma Aidatı konusu çıkıyor. Peki dayanışma aidatı nedir?

DAYANIŞMA AİDATI NEDİR?

Taşeronların toplu iş sözleşmesinden yararlanması için belirli şartlar var. Bunlardan biri elbette sendikaya üye olmak. Sendikalar belirli bir çoğunluğu sağlarsa o iş yerinde TİS imzalama yetkisini alır ve üyeleri adına imzalar. Fakat o iş yerinde yetkili sendikaya üye olmayanlar TİS’ten faydalanmak için Dayanışma Aidatı ödemek zorunda.

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunun 39’ncu maddesi bu konuda şöyle der;

“Toplu iş sözleşmesinin imzası sırasında taraf işçi sendikasına üye olmayanlar, sonradan işyerine girip de üye olmayanlar veya imza tarihinde taraf işçi sendikasına üye olup da ayrılanlar veya çıkarılanların toplu iş sözleşmesinden yararlanabilmeleri, toplu iş sözleşmesinin tarafı olan işçi sendikasına dayanışma aidatı ödemelerine bağlıdır. Bunun için işçi sendikasının onayı aranmaz. Dayanışma aidatı ödemek suretiyle toplu iş sözleşmesinden yararlanma, talep tarihinden geçerlidir. İmza tarihinden önceki talepler imza tarihi itibarıyla hüküm doğurur” 

1 Kasım’da başlayacak yeni sözleşme sürecinde herhangi bir sendikaya dahil olmayanlar dayanışma aidatı ödeyerek TİS’ten faydalanabilecek. Bunun için dilekçe doldurup kurum müdürlüğüne sunabilir.

DAYANIŞMA DİLEKÇE ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

YAZAR: Ahmet Fırat

Gölcük Çakabey Anadolu Lisesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rıza Akpolat koronavirüse yakalandı

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat koronavirüse yakalandığını açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP’li Rıza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir