İşletim Sistemi Nasıl Kurulur? Adım Adım Bilgisayar Recovery (Sıfırlama) - Vatan Kocaeli Gazetesi
27 Kasım 2020 Cuma

İşletim Sistemi Nasıl Kurulur? Adım Adım Bilgisayar Recovery (Sıfırlama)Her kullanılan ürün gibi bilgisayarlarda zaman zaman bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bilgisayarınıza sorunsuz bir bakım yapmak istiyorsanız haberimizi mutlaka okumalısınız.

Elimizde olan bilgisayarlar bir işletim sistemiyle çalıştığından kimi zaman sorunlar çıkarabiliyor. Ücretli olan bu işletim sistemlerin orjinalliğini bozmamak adına çoğu zaman arıza durumunda bilgisayara dokunmak istemeyiz. Günümüzde bilgisayarların arızalarını kendi imkanımızla servise göndermeden çözebileceğimiz recovery olarak adlandırılan bir yedekleme sistemi kurulmaktadır.

Bilgisayarlar ülkemize ilk geldiği yıllarda format ve donanım sorunlarında sıkıntılar yaşanıyordu. Günümüzde neredeyse 7 den 70 e bir çok kişinin çözebildiği sorunlar ile kullanımı kolaylaşan bilgisayar sistem arızalarında çözüm olan formatın nasıl yapılacağı konusunda hala sorun yaşayanlar için derledik.

Teknolojinin en önemli nimetlerinden biri olan bilgisayarlar ev ortamı ve hemen hemen bütün sektörde kullanılıyor. Günümüzde market alışverişinden, eğlenceye kadar her alanda kullanılan bilişim teknolojileri zaman zaman yazılımsal sorunlar da çıkarabilmekte.

5 Adımda Windows 10 Kurulumu!

Adım 1: Windows 10 Başlat Menüsünden Ayarlar yazın.

Adım 2: Açılan menüde Windows 10 Güncelleştirme ve Güvenlik (windows update, yedekleme, kurtarma) kısmına giriş yapın.

Adım 3: Yine açılan menüde sol kısımda Windows 10 Kurtarma yazan yeri tıklayın.

Adım 4: Kurtarma menüsünde size nasıl bir işlem yapacağınızı soracak. Eğer yedeklerinizi aldıysanız “Her şeyi Kaldır”, dosyalarınıza ihtiyacınız varsa “Dosyalarımı sakla” seçimi yapın. Temiz bir kurulum için “Her şeyi Kaldır” seçmelisiniz.Fabrika ayarlarına geri yükle yaparsanız bilgisayarınızı ilk aldığınız işletim sistemi sürümüne geri yükler. Windows 10′ a değil. Laptopunuzda Windows 8 varsa ona geri dönüş yapar.

Adım 5: Son adımda size son bir soru sorulacak. 

İlk seçenekte sadece dosyalarımı sil diğerinde ise hard diski tamamen temizle var. Eğer bilgisayarınızı satmayı düşünüyorsanız aşağıdaki seçeneği seçin.

İşleme onay verdikten sonra 10 ile 30 dk arasında bilgisayarınız Windows 10 ile kurulacaktır.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Müge Anlı’da bugün neler yaşandı? 26 Kasım

Gülşen Hanım, Muğla’nın Ortaca’da ilçesinde yaşayan Fatma Hanım bir süre önce dolandırıldığı iddiasıyla adliyeye başvurduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.