Islak Maske Kullanılır Mı? Maskeyi Islatarak Kullanmak Zararlı Mı? - Vatan Kocaeli Gazetesi
26 Ekim 2020 Pazartesi

Islak Maske Kullanılır Mı? Maskeyi Islatarak Kullanmak Zararlı Mı?


Koronavirüste halen birinci pigin ikinci yükselmesini yaşadığımız bugünlerde hergün yüzlerce insana maske takmadığından ötürü binlerce lira cezai işlem uygulanıyor. Yaz mevsiminin doruk noktasına ulaştığı bu dönemde sıcaklar herkesi bunaltıyor. Özellikle maskenin nefes alışverişi sırasında sıcaklığı daha arttırması yüzümüzde tahrişlere sebep olurken bilim insanları ise hastanede makineler aracılığıyla soluk almaya çalışmaktansa maskenin zorda olsa kullanılmasının daha doğru olduğu kanaatinde.

Koronavirüs ile mücadele önemli bir eşikten geçerken yaz sıcaklarının iyice artması en başta maske kullanımını oldukça zorlamaktadır. Üretilen maskelerin koruyuculuğu halen tartışma konusu iken kullanılan yeni yöntem tartışmanın odak noktası oldu.

Durum böyle olunca büyük çoğunluğu hastalıktan olsada bir kısım insanlar cezai işlemler korkusu sebebiyle maske kullanımını zorda olsa sürdürüyor. Sıcaklığa karşı çözüm arayışında olanların ise en çok denediği yöntem maskeleri ıslatmak oluyor. Maskelerin koruyuculuğu halen tartışma konusu iken yapılan bu işlem için bilim kurulu üyesinden kritik uyarı geldi.

Prof. Dr. Yeşim Taşova, ıslak ortamın bakterilere uygun bir zemin oluşturduğunun altını çizdi ve şöyle konuştu:

Buzluğa da koyuyorlar, keşke işe yarıyor olsa, biz herhalde Adana’da çok tercih ederiz böyle bir olayı. Şimdiki bilgilerimizin ışığında ıslak ortam her zaman mikroorganizmaların, bakterilerin kolay yerleşip, bizi enfekte edebileceği bir yerdir. Biz bu tür kullanımları tasvip etmiyoruz

Vatan Kocaeli Gazetesi

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çamlıdere Belediye Başkanı Doğruları Konuşmuyor

AK Parti Çamlıdere İlçe Kongresinde konuşan belediye başkanı Hazım Caner Can, Çamlıdere’deki öğretmen atamalarına ilişkin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir