Haşhaşi Lideri Hasan Sabbah Kimdir? Haşhaşi Tarikatının Tarihteki Yeri? - Vatan Kocaeli Gazetesi
25 Ekim 2020 Pazar

Haşhaşi Lideri Hasan Sabbah Kimdir? Haşhaşi Tarikatının Tarihteki Yeri?


TRT 1’de başlayan ve büyük ilgi uyandıran Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde yer alan Haşhaşiler vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Haşhaşi tarikat lideri Hasan Sabbah olarak geçiyor. Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde adı sık sık geçen Hasan Sabbah tarafından kurulan ve yönetilen Haşhaşiler ile ilgili bilgiler haberimizde.

Topluluk, suikastleriyle tanınırken, iddialara göre suikastlerden önce kendilerinden geçmek için içtikleri haşhaştan isimlerini almışlardır. Topluluğun, Büyük Selçuklu Devleti zamanında terör estirip, pek çok üst düzey devlet adamını ve Abbasi soyunu öldürdüğü biliniyor.

Haşhaşiler’in yaşadığı Alamut Kalesi nerede?

Haşhaşiler, sarp bir kayalığın tepesinde, ulaşılmaz Alamut Kalesi’nde yaşamışlardır. Alamut kalesi, İran’ın kuzey taraflarında yer alan Kazvin’deki Elbruz Dağları’ndadır. Bu kalenin önemi, orada 34 yıl boyunca yaşayan ve kaleden hiç ayrılmadan Abbasiler ve Büyük Selçuklu gibi devlet adamlarına ve hükümdarlara veya din adamlarına suikast düzenleyen bir sapık mezhep uydurucusu Hassan Sabbah’tan kaynaklanmaktadır.

Haşhaşi lideri Hasan Sabbah kimdir?

Hasan Sabbah (1034 – 1124), Büyük Selçuklu Devleti zamanında yaşamış olan, tarihin eski ezoterik ve Batıni örgütü Haşhaşileri kuran ve ölene kadar liderliğini yapan İranlıdır. Tarihteki en gizemli insanlardan biri olarak adı geçer.

YAZAR: Fatih Saçak

Kocaeli Şehit Özcan Kan Fen Lisesi ve Gebze Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rıza Akpolat koronavirüse yakalandı

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat koronavirüse yakalandığını açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP’li Rıza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir