Hangi imparatorluk milattan önce kurulmuş ve yıkılmıştır? Kim Milyoner Olmak İster? Sorusu - Vatan Kocaeli Gazetesi
27 Kasım 2020 Cuma

Hangi imparatorluk milattan önce kurulmuş ve yıkılmıştır? Kim Milyoner Olmak İster? SorusuATV’nin vazgeçilmez yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster? 14 Kasım Cumartesi yeni bölümü ile ekranlara geliyor. Kenan İmirzalıoğlu’nun sunumu ile yayınlanan yarışmada yarışmacıya Hangi imparatorluk milattan önce kurulmuş ve yıkılmıştır?..

ATV’nin vazgeçilmez yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster? 14 Kasım Cumartesi yeni bölümü ile ekranlara geliyor. Kenan İmirzalıoğlu’nun sunumu ile yayınlanan yarışmada yarışmacıya Hangi imparatorluk milattan önce kurulmuş ve yıkılmıştır? sorusu soruldu.

Kim Milyoner Olmak İster? 2 Ağustos 2011 tarihinden beri Atv’de yayımlanan yarışma programı Kenan İmirzalıoğlu tarafından sunulmaktadır. “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışma programı Cumartesi akşamları saat 20.00’de izleyicileriyle buluşmaktadır.

Soru: Hangi imparatorluk milattan önce kurulmuş ve yıkılmıştır?

A- MAKEDONYA İMPARATORLUĞU

B- MOĞOL İMPARATORLUĞU

C- DOĞU ROMA İMPARATORLUĞU

D- TİMUR İMPARATORLUĞU

CEVAP: A- MAKEDONYA İMPARATORLUĞU

Makedonya Krallığı veya Antik Makedonya Krallığı (Antik Yunanca: Μακεδονία [Makedonía]), Eski Yunan ve Klasik Yunan zamanlarında bulunan bir krallıktır.Ayrıca Helenistik Dönem Yunanistan’ının baskın devletiydi.Krallık başlangıçta Argead hanedanı tarafından yönetilmekteydi. Ardından Antipatrid ve Antigonif hanedanları tarafından yönetildiler. Antik Makedonların evi olarak Yunan yarımadasının kuzeydoğusunda ön krallıklardandı. Batıda Epir,kuzeyde Paenoia (devlet) ile , doğuda Trakya ile  güneyde ise Teselya ile sınırlarını paylaşıyordu.

MÖ 4. Yüzyıldan önce Makedonya büyük şehir devletleri olan Atina ve Sparta ve Thebai (Yunanistan) şehirlerin etki alanlarından uzaktı ve Ahameniş İmparatorluğu’na bağlı sayılabilirdi. Argead Kralı II. Filip döneminde MÖ 359-336 arasında Yunanistan’ın ana topraklarını kontrol ettiler. Trakyalı Odrysian Krallığı’nı ise diplomasi ve fetihle ele geçirdi. Makedon birliği olan falanj Sarissa(mızrak mızraklarıyla reformize edildi ve Antik güçler olan Atina ve Thebai şehirlerini MÖ 338 yılında Chaeronea Savaşı’nda yendi. II. Filip’in oğlu Büyük İskender Yunan devletlerinin oluşturduğu federasyonun lideriydi ve Thebai (Yunanistan) şehrinin isyan etmesiyle babasının da asıl amacı olan Yunanistan’ın tamamını yönetme arzusuna kavuştu. İskender’in bir sonraki amacı ise fetih seferlerini başlatmasıydı. O Ahameniş İmparatorluğu’nu yıktı ve İndus Nehri’ne kadar olan toprakları fethetti.  Kısa bir dönemde imparatorluğu dünyanın en güçlü devleti oldu. Hellenistik devletler içinse Antik Yunan Medeniyeti başladı. Yunan sanat ve edebiyatı yeni fethedilen topraklarda yayıldı ve felsefede, mühendislikte, bilimde olan gelişmeler Antik dünyanın çoğunda yayıldı. İskender’in öğretmeni Aristoteles’in yazdıkları ise Batı felsefesinin temelini oluşturdu.

İskender’in MÖ 323 yılında ölmesinden sonra ise  İskender’in ardılı olabilmek için Diadochi Savaşı yapıldı. Taht kavgaları ise İskender’in kısa ömürlü imparatorluğunun parçalanmasına neden oldu. Krallık Makedonya, Ptolemaios Krallığı Seleukos İmparatorluğu ve Pergamon Krallığı olarak dört ana parçaya bölündü. Pella ,Pidna, Amfipolis gibi önemli şehirleri kontrol etmek için mücadele ettiler. Selanik gibi yeni şehirler de –tahta zorla çıkan Cassander ’in karısının adıdır – kuruldu. Roma İmparatorluğu’nun Akdeniz’de güçlenmesiyle Makedonya gerilemeye başladı. MÖ 168 yılında ise 3.Makedon Savaşıyla ise Makedon monarşisi ise yıkıldı. Yerine ise bir Roma uydu devleti oldu. 4.Makedon Savaşı’nda kısa bir diriliş olsa da MÖ 150-148 arasında Makedonya yıkıldı ve bir Roma eyaleti oldu.

Makedonyalı kralları devleti mutlak monarşi ile yönetip devletin altın ve gümüş gibi çeşitli kaynaklarını da yönetiyorlardı. Maden işletmeleriyle para basıp ordularını ve II. Filip döneminde ise donanmalarını da finanse ettiler. Diğer Diadohoi ardıl devletlerinin aksine Büyük İskender tarafından geliştirilen devlet dinine ise Makedonlar hiçbir zaman uymadılar. Yine de Makedon yöneticiler krallığın yüksek rahipleri ve Helenistik dinin yerli ve uluslararası inancının korunmasında rol oynadılar. Makedonya krallarının yetkisi teorik olarak ordu tarafından sınırlandırılırken, Makedon halkının birkaç şehri yüksek derede özerkliğe sahipti. Öyle ki halk meclisi tarafından yönetilen demokratik hükumetler bile vardı.

YAZAR: Kerim Ellibeş

Kocaeli Anadolu Lisesi ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi 2019 Mezunu. Vatan Kocaeli Gazetesi editörü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Müge Anlı’da bugün neler yaşandı? 26 Kasım

Gülşen Hanım, Muğla’nın Ortaca’da ilçesinde yaşayan Fatma Hanım bir süre önce dolandırıldığı iddiasıyla adliyeye başvurduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.